Istnieje bardzo wiele mitów o haluksach. Na różnego rodzaju portalach i forach można znaleźć informacje, które nie do końca można uznać za prawdziwe. Kiedy natomiast kierujemy się nierzetelną wiedzą i bazujemy na fikcji, nasze szanse na poradzenie sobie z dolegliwościami maleją. Dzisiejszy wpis rozwieje Wasze wątpliwości.

Haluksy fakty i mity

Mit: Haluksów można pozbyć się, używając wkładek ortopedycznych i różnego rodzaju maści.

Fakt: Nieinwazyjne metody leczenia palucha koślawego, takie jak: jodyna, kremy czy wkładki ortopedyczne mogą być stosowane profilaktycznie i niejednokrotnie powodują złagodzenie bólu, jednak nie zlikwidują dolegliwości. Skuteczną nieinwazyjną metoda jest stosowanie aparatów do aktywnej korekcji haluksów. Dobry aparat na haluksy spowoduje korekcję wady, a w rezultacie zatrzymanie rozwoju schorzenia. Zabieg operacyjny w sposób inwazyjny leczy haluksy, ale również nie daje gwarancji, że schorzenie nie wróci.

Mit: Podczas operacji haluksów używa się drutów, a po nich gipsu.

Fakt: W starych metodach operowania rzeczywiście używano drutów. Obecnie używa się nowoczesnych i bezpiecznych dla zdrowia implantów: tytanowych, biowchłanialnych oraz nitylonowych.

Mit: Haluksy powstają tylko i wyłącznie wtedy, kiedy są dziedziczone genetycznie.

Fakt: 60-88% przypadków występowania haluksów ma podłoże genetyczne. Jednak nie jest to jedyny powód prowadzący do powstania tej deformacji. Bardzo duży wpływ ma również nieodpowiednie obuwie, zwłaszcza częste noszenie butów na wysokim obcasie i o wąskich noskach jednocześnie. Kolejną przyczyną może być kontuzja stopy, która bezpośrednio powoduje powstanie haluksa.

Mit: Mężczyźni nie mają haluksów.

Fakt: 90 % osób cierpiących na haluksy to kobiety, jednak schorzenie to występują również u mężczyzn. Niestety, to oni zazwyczaj bagatelizują dolegliwości związane z tą chorobą. Główną przyczyną występowania haluksów u mężczyzn są urazy.

Mit: Haluksy powstają w skutek noszenia wysokich obcasów.

Fakt: Główną przyczyną powstawania haluksów jest genetyka. Jeśli osoba nie ma skłonności genetycznych noszenie wysokich obcasów nie jest gwarantem wystąpienia wady! Warto jednak pamiętać, że noszenie butów na wysokich obcasach, które dodatkowo mają wąskie noski, przyczynia się do deformacji palców, zwiększając ryzyko wystąpienia haluksa. 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *