Haluksom, szczególnie kiedy schorzenie jest zaawansowane, doskwiera często silny ból. W bardzo wysokim stadium wady może dojść również do problemów z poruszaniem się. Co więc jednak w przypadku osób prowadzących aktywny tryb życia?

Osoby cierpiące na problem haluksów powinny starać się unikać wszystkiego, co może pogłębić ich wadę. Bieganie, podskoki  czy ćwiczenia siłowe mogą przeciążać nie tylko przodostopie, ale również całą stopę. Musimy pamiętać, ze również stan kręgosłupa ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie. Aktywność fizyczna u osób cierpiących na haluksy może doprowadzić do powstania stanów zapalnych, którym zwykle towarzyszy silny ból. Co w takiej sytuacji robić?

Nie musimy rezygnować z aktywności fizycznej! Istnieje szereg ćwiczeń, które zapewniają odpowiednią dawkę wysiłku bez wywierania szkodliwego nadmiernego nacisku i fizycznej presji. Do aktywności polecanej osobom cierpiącym na haluksy są np. pływanie, jazda na rowerze, pilates, stretching czy ćwiczenia wzmacniające w pozycji siedzącej, w podporze klęcznym czy leżeniu. Elementem, o którym nie powinnismy zapominać przy aktwyności fizycznej jest odpowiednie obuwie. Zwykłe tenisówki nie zapewnią nam właściwej ochrony stopy! Odpowiednie buty powinny dobrze zginać się w linii palców. Można zastosować specjalne poduszki żelowe na śródstopie i przedstopie. Pamiętaj również o ćwiczeniach samej stopy – specjalne zastawy ćwiczeń stosowane są w profilaktyce leczenia haluksów.

Podsumowując: jeśli borykasz się z problemem haluksów, a jesteś osobą aktywną zainwestuj w dobre obuwie i nie zapomnij o ćwiczeniach palucha! Nie daj się jednak zwariować – haluksy nie są przeszkodą w prowadzeniu aktywnego trybu życia!

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *