Paluch koślawy a paluch sztywny – podobieństwa i różnice

Najczęstszymi problemami zdrowotnymi w obrębie palców stóp są dwa rodzaje deformacji stawu śródstopno-paliczkowego. Paluch sztywny, zwany także paluchem biegacza i paluch koślawy należą do schorzeń, które pod kątem miejsca występowania są podobne, natomiast nie należy ich mylić. Paluch koślawy (hallux valgus), jak i paluch sztywny (hallux rigidus) mogą być efektem Czytaj dalej…

Operacyjne metody leczenia

Haluksy – przegląd metod operacyjnych

Zmiany zwyrodnieniowe stawu śródstopno-paliczkowego pierwszego zdecydowanie wymagają interwencji. Odpowiednio wcześnie zastosowane leczenie zachowawcze może zapobiec rozwojowi choroby oraz pomaga uniknąć zabiegu operacyjnego. Operacja haluksów dotyczy takiego stadium schorzenia, które skutecznie utrudnia pacjentowi codzienne funkcjonowanie, powodując trudny do zniesienia ból i uniemożliwiając poruszanie się. Jednym z kryteriów podziału leczenia operacyjnego jest Czytaj dalej…

Czy haluksy występują u dzieci?

Funkcje, jakie w ludzkim organizmie pełnią stopy, są bardzo ważne. Po pierwsze, umożliwiają one poruszanie się, co się określa funkcją dynamiczną. Ponadto, utrzymują pozycję pionową, czyli pełnią również funkcję statyczną. Poprzez stopy odbieramy wrażenia dotykowe, ale także dzięki stopom amortyzujemy wstrząsy wynikające z poruszania się. Prawidłowy rozwój stóp jest bardzo Czytaj dalej…

Fizjoterapia w leczeniu haluksów

Haluksy są schorzeniem, które cechuje się różnym stopniem zaawansowania. W zależności od stadium deformacji palucha mamy do wyboru różne metody postępowania leczniczego. Ten najczęściej wymieniany, czyli zabieg operacyjny, zarezerwowany jest przede wszystkim do ciężkiego i bardzo ciężkiego poziomu schorzenia. Dotyczy to przypadku deformacji, która uniemożliwia poruszanie się lub powoduje bardzo Czytaj dalej…