Czy jeśli jedno z bliźniąt ma haluksy to znaczy, że drugie też będzie je miało? – Badania

Wskaźnik identycznych bliźniąt (rozwijających się z tego samego jaja) na całym świecie jest taki sam – 3 na 1000 urodzeń. Natomiast występowanie bliźniąt dwujajowych (dwa różne jajeczka są zapładniane przez dwa różne plemniki) jest prawie dwa razy większe. Bliźniaki dwujajowe rodzą się w co szóstym przypadku w Japonii i nawet Czytaj dalej…

Odcisk stopy jako alternatywa dla prześwietlenia rentgenowskiego w pomiarze kąta palucha koślawego? – badania

TŁO Zdjęcia rentgenowskie dostarczają dokładnych i wiarygodnych danych w różnych patologiach stóp. Jednak towarzyszące zdjęciom rentgenowskim powikłania ograniczają jego zastosowanie do badań epidemiologicznych i celów badawczych, zwłaszcza u dzieci. W związku z tym potrzebne są proste, dostępne i opłacalne metody, takie jak odcisk stopy,  aby pomóc zdiagnozować różne patologie stóp. Czytaj dalej…

Co mają wspólnego haluksy z rozwojem cywilizacyjnym?

Trudno nie zgodzić się z powszechnie znanym stwierdzeniem iż haluksy to choroba cywilizacyjna. Badania nad tym schorzeniem pokazały, że społeczeństwa wysoko rozwinięte są znacznie bardziej narażone na deformację panewki stawu śródstopno-palcowego niż mieszkańcy ubogich krajów. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest bardzo prosta, europejczycy na co dzień korzystają z obuwia, Czytaj dalej…

Wizyta u ortopedy – diagnostyka haluksów

Kiedy zauważysz pierwsze niepokojące objawy pojawienia się haluksów: pojawienie się guzka przy dużym palcu, skrzywienie lub ból warto udać się do specjalisty. W pierwszej fazie schorzenia wystarczy terapia zachowawcza lub po prostu wymiana obuwia. Tak proste zmiany mogą zatrzymać rozwój pojawiającej się wady. Jedną z najlepszych form leczenia profilaktycznego jest Czytaj dalej…