Operacja

Techniki operacyjne usuwania haluksów

Jeśli Twoje haluksy osiągnęły stopień zaawansowany i doskwiera Ci silny ból czas pomyśleć o operacji. Istnieje wiele klinik wykonujących zabieg usuwania haluksów. Zanim zdecydujesz się na klinikę zapoznaj się z technikami operacyjnymi, które są praktykowane przez pracujących tak specjalistów. Powinnaś wiedzieć, że rodzaj zastosowanej techniki operacyjnej zależy przede wszystkim od stopnia deformacji palucha i pozostałych elementów stopy. Wśród najbardziej popularnych metod operacji haluksów wymienia się:

  • Zabieg wg Silvera, zabieg ten polega na korekcji palucha głównie na tkankach miękkich poprzez odpowiednie napięcie torebki stawowej od przyśrodka stawu amp palucha z jednoczesną resekcją zmienionej zapalnie kaletki maziowej oraz wyrośli kostnej na głowie I kości śródstopia. Zabieg daje dobre efekty w niewielkich deformacjach oraz umożliwia szybki (po około 2 tyg od zabiegu) powrót do normalnego obuwia
  • osteotomię Chevrona, jest to rodzaj osteotomii (przecięcia kości) wykonywany w przypadkach deformacji małego i średniego stopnia. Osteotomia jest dokonywana w obrębie głowy i kości śródstopia, jest zbliżona swoim przebiegiem d litery V.
  • osteotomie klinowe i półkuliste – Zabieg polega na wycięciu klina kostnego w obrębie kości oraz jego usunięcie albo przemieszczenie. Celem tego zabiegu jest korekcja deformacji.
  • metoda Scarf:  dzięki tej technice dokonywane jest wczesne obciążenie kończyny, która była operowana oraz stabilne zespolenie odłamów co pozwala na leczenie bezgipsowe. Pacjenci w bardzo krótkim czasie od operacji (2-3 doby) mogą obciążyć stopę korzystając z butów pooperacyjnych (do chodzenia). Po nie mniej niż 6 tygodniach pacjenci powracają do chodzenia w obuwiu codziennym.
  • Leczenie bezgipsowe jest również możliwe w przypadku dobrego i stabilnego zespolenie odłamów kostnych drutami Kirschnera po osteotomii klinowej lub półkolistej. Takie zespolenie jest równie wartościowe jak śrubami w metodzie Scarfy, a materiał zespalający można łatwo usunąć bez konieczności kolejnej operacji.
  • technika Lapidusa (artrodeza) jest jednym z zabiegów stosowanych w leczeniu palucha koślawego.Celem zabiegu jest uzyskanie operacyjnego usztywnienia stawu (artrodezy) stawu klinowo-śródstopnego pierwszego. Stosowana jest w leczeniu średnich i dużych deformacji, najczęściej z towarzyszącą niestabilnością (hipermobilnością) pierwszej kości śródstopia, jak również w przypadku wystąpienia niepowodzeń po zastosowaniu innych technik operacyjnych.
  • Zabieg wg Kellera jest to zabieg kostny, który polega na resekcji podstawy paliczka bliższego palucha z jednoczesną resekcją wyrośli na głowie I kości śródstopia oraz interpozycją (wszyciem) torebki stawowej do wnętrza stawu amp palucha. Jest to zabieg wykonywany raczej po 60 roku życia lub przy obecności zwyrodnienia stawu amp palucha (tzw hallux rigidus).
  • Zabieg wg Kramera jest to zbieg kostny, polegający na poprzecznym podgłowowym przecięciu I kości śródstopia, wycięciu niewielkiego klina od boku oraz wykonaniu przesunięcia głowy do środka stopy (około 5mm) z jej jednoczesnym obrotem na zewnątrz (korekcja koślawości). Resekcji ulega wyrośl kostna w okolicy głowy. Całość jest stabilizowana drutem K

Wszystkie wymienione wyżej metody operacyjnego usuwania haluksów dobierane są indywidualnie ze względu na stopień deformacji stopy i zaawansowania wady. Duża liczba istniejących metod operacyjnych świadczy o tym, że nie ma jednej dobrej i uniwersalnej metody. Należy pamiętać o tym, ze operacja nie gwarantuje rozstania się z problemem haluksów na zawsze. Obciążenie genetyczne pacjentów wpływa na odrodzenie się wady po pewnym czasie od operacji.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *