CiekawostkiOperacjaProdukty do korekty haluksów

Operacja haluksów – But pooperacyjny w dwóch osłonach – wyniki badań.

But pooperacyjny haluksy

But pooperacyjny odciążający przodostopie jest powszechnie stosowany po operacji korygującej koślawości palucha. But ten charakteryzuje się brakiem podeszwy pod palcami oraz wysokim klinem podpierającym tylną część stopy (rysunek nr 1). Stosowanie tego typu obuwia wiąże się z  odczuwaniem przez pacjentów bólu palców oraz słabą stabilnością. W ostatnich projektach butów pooperacyjnych odchodzi się od tego typu budowy obuwia (rysunek nr 2). Celem niniejszego badania było porównanie dwóch typów obuwia stosowanych po korekcji palucha koślawego (operacja haluksów).

Rysunek nr 1

tradycyjny but pooperacyjny

źródło: http://www.healthandcare.co.uk/wound-shoes.html

Rysunek nr 2

but pooperacyjny haluksy nowy rodzaj

źródło: http://www.djoglobal.eu/en_UK/Podalux-74026.html

METODY:

Grupa badana składała się z 80 pacjentów, po operacji haluksów. Pierwsze 40 osób po zabiegu otrzymało tradycyjny but pooperacyjny odciążający przodostopie, a kolejne 40 osób nową wersję butów pooperacyjnych. Nie stwierdzono różnic demograficznych między grupami, a dane zebrano kolejno po 2 tygodniach, 6 tygodniach oraz 6 miesiącach od operacji. Do oceny wyników klinicznych wykorzystano kwestionariusz Foot-Mans Manchester-Oxford (MOXFQ), 5-pytaniowe badanie i dychotomiczne dotyczące bólu pleców, a także radiogramy, które zostały przeanalizowane przez 2 chirurgów ortopedów.

WYNIKI:

U obu grup  odnotowano porównywalną poprawę korekty haluksa i zadowolenia z obuwia pooperacyjnego po 2 tygodniach od operacji. Sześciu pacjentów stojących tradycyjny but pooperacyjny doświadczyło bólu pleców, w grupie stosującej nowy typ buta pooperacyjnego nie odnotowano dolegliwości bólowych. Pięciu pacjentów przestało używać tradycyjnego buta pooperacyjnego w ciągu pierwszych 6 tygodni po zabiegu W żadnej z grup nie zaobserwowano utraty korekty haluksa spowodowanego stosowaniem obuwia pooperacyjnego.

WNIOSEK:

Oba konstrukcje obuwia dawały równe pod względem stopy wyniki funkcjonalne i radiologiczne, ale nowy typ obuwia pooperacyjnego sprawdził się lepiej pod względem komfortu użytkowania oraz odczuwania bólu w obrębie palców. But pooperacyjny nowego typu może w najbliżej przyszłości zastąpić tradycyjne obuwie pooperacyjne odciążające przedstopie. Tego typu obuwie stosuje się nie tylko przy operacji schorzeń typu hallux valgus ale również przy większości zabiegów w obrębie stopy. 

 

źródło: www.ncbi.nlm.nih.gov/
autorzy: Patel S1, Garg P1, Fazal MA1, Shahid MS1, Park DH1, Ray PS1.
tłumaczenie: własne

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *