CiekawostkiHaluksy

Hallux Valgus – zespół zmian deformacyjnych

Paluch koślawy (łac. hallux valgus) potocznie zwany halluksem, to zespół zmian deformacyjnych stopy, obejmujący kości śródstopia i palców, a w szczególności struktury  promienia stopy. Jak zmienia się stopa pod wpływem schorzenia? I jaki ma to wpływ na cały nasz organizm?

Przyczyną powstawania halluksów jest osłabienie struktur więzadłowych i krótkich mięśni w obrębie stopy. Nie bez wpływu pozostają także czynniki obciążenia genetycznego i niewłaściwej higieny stóp, w tym nieprawidłowy dobór obuwia. Bezpośrednią przyczyną powstania zmian deformacyjnych pozostaje płaskostopie poprzeczne, czyli poszerzenie konturu poprzecznego stopy z obniżeniem sklepienia oraz rozciągnięcie mięśni krótkich i więzadeł.
Nie korygowane płaskostopie wymusza zmiany w konstrukcji kostnej stopy. Dochodzi do rotacji i odchylenia (1) kości śródstopia. Wynikiem tego jest upośledzenie funkcji mięśni (mięsień zginacz długi palucha zostaje skrócony i osłabiony, przez patologiczną zmianę przebiegu ścięgna) oraz patologiczne wygięcie palucha w kierunku pozostałych palców.
Utrzymanie takiego położenia kości powoduje reakcję ze strony struktur stawowych, czego najbardziej powszechnym objawem jest stan zapalny kaletki maziowej. Stan zapalny odpowiada za dolegliwości bólowe, obrzęk, zaczerwienienie i tkliwość w obrębie stawu śródstopno – palcowego (1).
Ponieważ halluksy to zmiana postępująca, deformacja palucha pogłębia się, wywierając wpływ na pozostałe palce stopy, które ustawiając się w zgięciu, przyjmują postać młoteczkowatą. Dodatkowym objawem jest uczucie pieczenia w okolicy głów kości śródstopia (2-5) (po stronie podeszwowej).

Hallux Valgus - zespół zmian deformacyjnych

Ponieważ struktury szkieletowe połączone są ze sobą tzw. łańcuchem biomechanicznym, nieprawidłowe ustawienie struktur stopy wpływa na upośledzenie funkcji chodu; wywołuje także dodatkowe dolegliwości ze strony stawów kolanowych, biodrowych i dolnego odcinka kręgosłupa. Są to tak zwane objawy kompensacyjne.

Hallux Valgus - zespół zmian deformacyjnych

Halluksy to nie tylko skrzywienie palucha, ale zespół zmian deformacyjnych, obejmujący niemal wszystkie struktury stopy. Skutki tych deformacji przekładają się na postawę pacjenta, chód oraz poziom ogólnej sprawności fizycznej. Ważne jest aby szybko reagować na pierwsze sygnały powstawania haluksów. Podjęcie odpowiednich kroków we wczesnych stadiach schorzenia, systematyczność oraz świadomość problemu pozwoli na zatrzymanie wady lub całkowite jej zlikwidowanie. 

 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *