CiekawostkiHaluksy

Haluksy i modzele (odciski). Czy coś je łączy?

Modzele pod stopą

Czy haluksy i modzele mają coś ze sobą wspólnego?

Co to są modzele?

Modzele to zgrubienia naskórka powstające w wyniku powtarzalnego ucisku. Najczęściej powstają na stopach oraz w okolicy dłoni. Modzele stanowią swoisty rodzaj obrony przed urazami głębszych warstw skóry. Naskórek narasta, tworząc twardą, grubą powłokę o żółtawym zabarwieniu, która chroni przed dalszymi urazami przeciążanych tkanek.

Zazwyczaj modzele nie bolą. Niestety w przypadku ich pęknięcia może dojść do poważnych zakażeń oraz dość mocnego bólu.

Modzele na stopie często towarzyszą wadom stopy, takim jak płaskostopie poprzeczne. Mogą stworzyć się w przypadku noszenia nieprawidłowego obuwia.

Bardzo często kobiety, które posiadają haluksy mają modzele w okolicy podeszwy stopy, pod drugą i trzecią główką kości śródstopia. Dlaczego?

Na to pytanie udziela odpowiedzi artykuł opublikowany w BMC Musculoskeletal Disorders w 2019 roku zatytułowany Transfer of plantar pressure from the medial to the central forefoot in patients with hallux valgus. W badaniu wzięło udział 36 osób z jednostronnym haluksem, a wyniki porównano do grupy kontrolnej, która liczyła 30 osób ze zdrowymi stopami. Badanie wykonano na bieżni pedobarograficznej i mierzono takie parametry jak długość i szerokość kroku, długość fazy podporu oraz dystrybucję nacisku na powierzchnię podeszwową stopy.

Wyniki wskazały na zdecydowanie większe obciążenie powierzchni podeszwowej stopy pod drugą i trzecią głową kości śródstopia u osób, które miały haluksy (p=0.033).

Dlaczego akurat haluksy powodują przeciążenie właśnie tam? Dlatego, że koślawe ustawienie palca zaburza naturalny proces przetaczania stopy. Zdrowa stopa przetaczana jest począwszy od pięty, poprzez śródstopie a skończywszy na paluchu, z którego następuje odbicie. Gdy paluch jest koślawy, nie może prawidłowo pracować a końcowa faza przetoczenia stopy kieruje się przez środek stopy. Doprowadza to do przeciążeń w obrębie 2 i 3 palca stopy, które do takiej funkcji nie są naturalnie przystosowane. Stąd te modzele.

Na tyle teorii. Teraz oczywiście nasuwa się pytanie, co robić z takimi modzelami przy haluksach. W gabinecie podologicznym oczywiście możemy takie modzele zniwelować, usuwając brzydki efekt kosmetyczny. To jednak nie załatwia sprawy, ponieważ wkrótce modzele znów narosną, w wyniku ciągłych przeciążeń.

Rozwiązania należy więc szukać w przyczynie ich powstawania. Należy zrobić wszystko, aby odbudowywać prawidłowe, naturalne przetoczenie stopy poprzez paluch. W tym celu konieczna jest korekta ustawienia palca. Można to zrobić stosując odpowiednie aparaty korygujące na dzień, które zakłada się na stopę i jak najdłużej w nich chodzi. Dzięki temu staw jest rehabilitowany a odciągnięcie palucha do prawidłowej pozycji umożliwia prawidłowe przetaczanie stopy, właśnie poprzez paluch. Taka terapia wymaga czasu, ale jest nieinwazyjna i całkowicie bezpieczna. Należy dodać, że aparaty korygujące na haluksy na dzień znajdują zastosowanie w przypadku zmian o charakterze lekkim i średnim.

W przypadku dużego stopnia zaawansowania haluksa, w którym aparaty korygujące nie dadzą rady skorygować ustawienia palca należy poddać się operacji haluksa. Wymusi to skorygowanie ustawienia. Po operacji warto zadbać o to, by wada nie powróciła. Można stosować odpowiednie wkładki ortopedyczne oraz wyżej wspomniane aparaty korygujące na dzień, jako profilaktykę. Po operacji należy obserwować podeszwę stopy. Jeśli pod drugim i trzecim palcem zaczyna pojawiać się modzel, jest to znak ostrzegawczy, że ponownie stopa jest źle obciążana i że wada powraca.

Dbajmy o swoje stopy, bo to na nich idziemy przez życie!

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *