HaluksyMetody leczeniaMetody nieinwazyjneProdukty do korekty haluksów

Haluksy – leczenie zachowawcze. W co warto zainwestować?

Szukając informacji na temat sposobów na radzenie sobie z haluksami (metody leczenie haluksów) natrafiamy na mnóstwo artykułów, produktów, a przede wszystkim adresów klinik zajmujących się operacyjnym usuwaniem problemu. Mało kto wie, że w związku z tym, iż haluksy mają silne podłoże genetyczne, ich leczenie polega głównie na zatrzymaniu postępu choroby. Metody nieinwazyjne, czyli nieoperacyjne, to najskuteczniejsze metody leczenia haluksów. Należy oczywiście pamiętać, że metody te sprawdzą się tylko przy lekkim lub średnim stopniu zaawansowania schorzenia.

Metody zachowawcze a metody operacyjne

Zachowawcze metody leczenia haluksów, stosowane długoterminowo i sumiennie dają bardzo dobry efekt zarówno przeciwbólowy jak i kątowy. Placówki chirurgiczne zachęcając pacjentów do wykonania operacji coraz częściej negują skuteczność metod nieinwazyjnych, na stronach wielu placówek operujących haluksy możemy znaleźć hasła mówiące, że operacja stanowi jedyną skuteczną metodę leczenia – i rzeczywiście w przypadku ciężkich deformacji jest to prawdą. Żadna placówka operująca nie zagwarantuje jednak, że haluks się nie odtworzy. Tym bardziej, fikcyjnym jest stwierdzenie o braku efektów ubocznych operacji. Pacjentowi po operacji grozi m.in. brak czucia w palcu, trudno gojąca się rana a nawet w skrajnych przypadkach amputacja palca. Tymczasem leczenie nieoperacyjne daje 100% gwarancję braku efektów ubocznych.

Do metod leczenia zachowawczego (nieoperacyjnego) halluksów zaliczamy:

 • szeroko pojętą fizjoterapię
 • stosowanie produktów korygujących.

Metody fizjoterapeutyczne to między innymi:

 • fizykoterapia, czyli leczenie czynnikami fizykalnymi; zaleca się stosowanie jonoforezy lub fonoforezy z użyciem żeli przeciwzapalnych (uzyskujemy efekt przeciwbólowy bez zażywania tabletek)
 • masaż okolicy haluksa oraz stopy – wykonany przez fizjoterapeutę lub automasaż pozwoli rozluźnić lub napiąć odpowiednie grupy mięśniowe
 • kinezyterapia – zestawy ćwiczeń na haluksy do systematycznego wykonywania w domu, wzmocnią mięśnie i utrzymają prawidłowy zakres ruchomości palucha
 • terapia manualna – techniki manipulacyjne wykonywane przez terapeutę mają na celu uruchomienie stawu, z charakterystycznym odgłosem „kliknięcia”
 • taping – systematyczne aplikacje taśm medycznych elastycznych (tzw kinesiotaping) lub taśm sztywnych powodują aktywną korektę halluksów podczas chodu. Przykładowa aplikacja wykonana z taśm sztywnych pokazana jest na rysunku.

Produkty korygujące haluksy – metody leczenia haluksów:

Stosowanie produktów korygujących halluksy to metoda znana od lat, w której w ostatnim czasie dokonuje się ogromny postęp technologiczny. Można zastosować m.in.:

 • kliny międzypalcowe – wykonane z żelu medycznego lub silikonu rozpórki, które umieszcza się pomiędzy paluchem a pozostałymi palcami. Jest to metoda o znikomej skuteczności kątowej, ale daje efekt przeciwbólowy i zapobiega otarciom podczas gdy paluch zachodzi na pozostałe palce. 
 • szynę Thomsena – szynę sztywną, popularnie zwaną „marcinem”. Jest to aparat, który na zasadzie dźwigni odciąga paluch od pozostałych palców. Blokuje on ruch w stawie śródstopno-paliczkowym co sprawia, że nie można w nim chodzić i zalecane jest, aby stosować go w nocy.

  Haluksy.pl - aparat "Marcin" - szyna Thomsena
  źródło: www.marciny.com

   

 • Aparat aktywny, dwuzawiasowy – szyna z innowacyjnym dwuzawiasowym systemem, pozwalającym na ruch oraz dekompresję w stawie śródstopno-paliczkowym, dzięki któremu możliwe jest stosowanie aparatu podczas chodu. Ten aparat oprócz efektu przeciwbólowego daje doskonały efekt kątowy.

  źródło: www.bunito.pl

Podsumowując, istnieje wiele nieinwazyjnych, zachowawczych metod leczenia schorzenia typu hallux valgus. Najważniejsza jest jednak konsekwencja i systematyczność tylko wtedy możemy liczyć na widoczne efekty w leczeniu palucha koślawego.

 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *