Operacja

Operacja haluksów – wskazania i przeciwwskazania

Korekta kosmetyczna jest niewskazana w przypadku schorzenia typu hallux valgus. Ryzyko jest zbyt duże, aby narażać pierwotnie wolnego od bólu pacjenta na tygodnie lub nawet miesiące cierpienia po interwencji chirurgicznej. Wskazaniem do leczenia operacyjnego jest zatem ból, który nie może zostać uśmierzony przez zmianę obuwia czy zastosowanie metod nieoperacynych. Co więcej, ból powinien pojawiać się regularnie i powinien w znaczący sposób wpływać na funkcjonowanie stopy.

Ból nie musi koniecznie dotyczyć samego palucha. Pacjenci często uskarżają się na ból pozostałych palców, spowodowany młotkowatym ich ułożeniem. W takim wypadku skorygowanie pozostałych palców będzie niewystarczające – konieczna jest również korekta koślawego ustawienia palucha.

Poziom dowodowy

W obliczu dużej liczby opisanych procedur operacyjnych i niewielkiego stopnia poparcia naukowego jest niezwykle trudnym doradzenie odpowiedniego leczenia, które poparte by było silnymi argumentami naukowymi.

Głównym przeciwwskazaniem do zabiegu chirurgicznego jest choroba okluzyjna naczyń. Ponieważ jest to część ciała najbardziej oddalona od serca, to właśnie stopa jest pierwszą lokalizacją w której obniżona perfuzja da o sobie znać. Jeśli puls w obrębie stopy jest niewyczuwalny, należy ocenić status naczyniowy. Zabieg może się odbyć wyłącznie wtedy, gdy zapewniona jest wystarczająca perfuzja.

Diabetycy, nawet z wczesnymi objawami polineuropatii, nie mają przeciwwskazań do zabiegu. Hallux valgus może być również operowany w przypadku chronicznych zapaleń stawów oraz innych chorób reumatycznych, jednak powinien temu towarzyszyć wybór odpowiedniej procedury.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *