CiekawostkiHaluksy

Jak haluks wpływa na obciążenie stopy? Czy od haluksa może boleć kręgosłup?

Osoby posiadające haluksy bardzo często zastanawiają się, czy deformacja ich stopy ma jakiś istotny wpływ na ich ciało. Oprócz oczywistej zmiany w wyglądzie stopy okazuje się, że osoby z haluksami doświadczają wielu nienaturalnych przeciążeń w obrębie całej kończyny dolnej. Zmiany rzutować mogą nawet na kolano, biodro a nawet kręgosłup!

Bardzo obszerną pracę na ten temat napisali Ulf Krister Hofman, Marco Gotze i wsp. na łamach BMC Musculoskelet Disord. 2019, (link do źródła https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6454622/).

Celem pracy była ocena zmian w rozkładzie nacisku podeszwowego w stopach dotkniętych paluchem koślawym w porównaniu z ich przeciwległymi stopami bez zmian oraz ze stopami zdrowych osób z grupy kontrolnej.

Trzydziestu sześciu pacjentów z jednostronnym paluchem koślawym, którzy zostali wskazani do zabiegu operacyjnego i 30 zdrowych ochotników, oceniono na bieżni pedobarograficznej pod kątem długości i szerokości kroku, średniej fazy podparcia i rozkładu nacisku na podeszwę stopy. Rozkład nacisku podeszwowego podzielono na osiem obszarów.

Wyniki badań naukowych dotyczących obciążenia stopy z haluksem.

W stopach z paluchem koślawym obserwowano znamiennie wyższe ciśnienie podeszwowe pod drugą i trzecią głową śródstopia (p = 0,033) oraz czwartym i piątym palcem (p <0,001) niż w zdrowych stopach kontrolnych. Chociaż zmniejszone ciśnienie mierzono pod paluchem w dotkniętych stopach (197 [82–467] kPa) w przeciwieństwie do strony przeciwnej (221 [89–514] kPa), różnica ta nie osiągnęła istotności statystycznej (p = 0,055). Parametry chodu: szerokość kroku, długość kroku i podparcie jednej kończyny nie wykazały żadnych różnic między paluchem koślawym a stopami kontrolnymi.

 

 

Na rysunku: stopa z haluksem. Zaznaczone miejsca bólu: na różowo – narośl kostna, na czerwono – przestrzeń pomiędzy II i III głową kości śródstopia, na pomarańczowo – IV i V palec.

Co wynika ze złego obciążania nogi z haluksem?

Wyniki badań są spójne z rozwojem przenoszenia bólu śródstopia u Pacjentów z paluchem koślawym. Bardzo często u Pacjentów z halluxem dochodzi do tworzenia tzw. modzeli, czyli zgrubień tkankowych pod drugą i trzecią głową kości śródstopia. Więcej o modzelach znajdziecie państwo w tym artykule.

Ponadto, Pacjenci z haluksami często doświadczają bólu stopy, stawu skokowego, kolana i biodra w obrębie kończyny, w której jest obecna deformacja. Nieprawidłowe przetoczenie stopy wpływa również na ustawienie miednicy w przestrzeni, a to w prostej linii rzutuje na pojawiające się u Pacjentów bóle kręgosłupa, głównie lędźwiowego.

Stopa jest fundamentem naszego szkieletu, dlatego każda zmiana w strukturze stopy odbija się zmianami w obrębie wyższych partii ciała.

 

Możemy zadać oczywiście pytanie: co było pierwsze – jajko czy kura?

Czy nieprawidłowe obciążanie zdrowej stopy prowadzi do powstawania haluksów, czy też dopiero deformacja powoduje, że stopa przetaczana jest nieprawidłowo? Odpowiedź na to pytanie, podobnie jak w przypadku kury i jajka, jest czysto teoretyczna.

Wiemy bowiem, że na powstawanie halluksów największy wpływ mają nasze geny, na które wpływu przecież nie mamy. Wśród Pacjentów, którzy mają predyspozycje genetyczne do powstania halluxa obserwuje się nieprawidłowe obciążanie stopy, natomiast czy jest ono czynnikiem wyzwalającym rozpoczęcie procesu chorobowego, nie sposób udowodnić.

Jak zatem zadbać o prawidłowe przetoczenie stopy, bez względu na to, czy haluksa już mamy czy nie?

Bardzo ważny jest dobór obuwia. Powinno ono być płaskie, z szerokim przodostopiem. Powinniśmy również, w miarę możliwości często chodzić boso. Chodzenie bez obuwia nie tylko doskonale stymuluje receptory na naszych stopach, ale również poprawia tak zwane czucie głębokie w obrębie stopy, czyli propriocepcję. Dzięki niej jesteśmy w stanie „zlokalizować” nasze ciało w przestrzeni z zamkniętymi oczami. Dobrze wyćwiczona propriocepcja pozwala na uniknięcie urazów, takich jak skręcenia czy zwichnięcia kostki, które mogą doprowadzić do złego przetaczania stopy. W szczególności polecane jest spacerowanie boso po piasku, które dodatkowo stymuluje pracę więzadeł podtrzymujących łuk poprzeczny stopy.

Co jeśli hallux już jest widoczny na naszej stopie? W takim wypadku należy natychmiast rozpocząć korygowanie palca i łuków stopy poprzez dobrze dobrany aparat na halluxy. Doskonałym rozwiązaniem są tak zwane aparaty aktywne, w których Pacjent może chodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *