HaluksyMetody leczenia

Jak uniknąć operacji haluksów?

Plastrowanie dynamiczne haluksy

Ból halluksa nie pozwala Ci chodzić? Każdy krok powoduje silne dolegliwości bólowe? Twój problem związany jest z nieprawidłowym ustawieniem i deformacją palucha. Jak możesz sobie pomóc? Czy rzeczywiście operacja chirurgiczna palucha koślawego jest jedynym ratunkiem?

Wstęp

Stopa jest niezwykle ważnym elementem anatomiczno- funkcjonalnym Naszego ciała. Zapewnia poruszanie się, umożliwia przyjmowanie pozycji stojącej i przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę. Termin „paluch koślawy” został wprowadzony w nomenklaturze w 1870 roku przez Carla Hueter’a, który określił go jako złożoną, dynamiczną deformację przodostopia. Badania archeologiczne wykazały, że paluch koślawy występował już średniowieczu, najprawdopodobniej ze względu na pojawienie się w tym okresie pełnego obuwia, które towrzyszy nam do dzisiaj. Obecnie jest to najczęściej występująca deformacja przodostopia (90% schorzeń tego obszaru). Paluch koślawy stanowi poważny problem zdrowotny, zwłaszcza wśród kobiet. Deformacja powoduje silny ból w obrębie stopy, utrudnia poruszanie się, dobór odpowiedniego obuwia oraz niejednokrotnie stanowi spory defekt kosmetyczny. Nieleczony i zaniedbany paluch koślawy w konsekwencji wymaga konieczności leczenia operacyjnego – w niniejszym artykule opiszemy jak temu zapobiec.

Na czym polega problem palucha koślawego?

Paluch koślawy (potocznie halluks), jest to deformacja stopy, charakteryzująca się bocznym odchyleniem palucha w I stawie śródstopno – paliczkowym. Głowa I kości śródstopia odchylona jest wówczas w kierunku przyśrodkowym. Widoczne jest charakterystyczne wybrzuszenie, zaczerwienienie tej okolicy, związane z toczącym się stanem zapalnym i przerostem kaletki maziowej.

Problem palucha koślawego haluksy

 

Jakie są przyczyny palucha koślawego?

Znanych jest bardzo dużo przyczyn powstawania palucha koślawego. Na pierwszym miejscu zdecydowanie można ulokować uwarunkowania genetyczne. Wskaźnik dziedziczenia od strony matki wynosi aż 72%. Ponadto problem bardzo często dotyczy osób otyłych, ze względu na obniżenie łuków stopy pod ciężarem ciała. Badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, że problem palucha koślawego dotyczy głównie kobiet po 40 roku życia. Do pozostałych przyczyn należą:

 • Przebyte w ciągu życia urazy kończyny dolnej
 • Choroby reumatyczne np. reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa
 • Wrodzone deformacje stopy
 • Charakterystyczna budowa stopy tzw. stopa egipska (paluch jest najdłuższym z palców stopy)
 • Nieprawidłowe obuwie – wysokie obcasy, wąskie noski

Przyczyną bezpośrednią palucha koślawego jest osłabienie więzadeł, mięśnia strzałkowego długiego (odpowiada za on za docisk głowy I kości śródstopia do podłoża) oraz mięśni krótkich stopy. Często paluch koślawy powiązany jest z występującym płaskostopiem poprzecznym i osłabieniem oraz utratą elastyczności pierwszego promienia stopy.

Jakie są objawy palucha koślawego?

Do charakterystycznych objawów palucha koślawego należą:

 • Problemy z poruszaniem się, utykanie na bolesną kończynę
 • Ból, obrzęk i tkliwość okolicy I głowy kości śródstopia, spowodowane zapaleniem kaletki maziowej
 • Płaskostopie poprzeczne
 • Uczucie pieczenia i palenia palucha stopy
 • Zaczerwienienie okolicy I stawu śródstopno – paliczkowego
 • Problemy z doborem wygodnego obuwia
 • Podwichnięcie stawu śródstopno – trzeszczkowego

Jakie są konsekwencje nieleczonego palucha koślawego?

Deformacja palucha czasem narasta coraz bardziej, ze względu na zaburzenie równowagi mięśniowej stopy. Dochodzi do przykurczu mięśnia przywodziciela palucha oraz osłabienia odwodziciela palucha. Ponadto ścięgno mięśnia prostownika długiego palucha ulega przemieszczeniu względem osi stawu – a to tylko pogłębia deformację. I kość śródstopia odchyla się nie tylko przyśrodkowo, ale także grzbietowo, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia łuku poprzecznego stopy i powstania płaskostopia poprzecznego. Ma to także ogromny wpływ na zaburzenie czynności rozcięgna podeszwowego stopy – a co za tym idzie, obniżenie łuku podłużnego stopy, czyli płaskostopie podłużne.

Prawidłowo ukształtowana stopa posiada trzy podstawowe punkty podparcia: guz piętowy, głowa I kości śródstopia oraz głowa V kości śródstopia. Koślawe ustawienie palucha powoduje, że przestaje on być punktem podparcia dla stopy. W konsekwencji przeciążeniu ulegają stawy II-IV kości śródstopia, gdzie zaczynają pojawiać się także dolegliwości bólowe na stronie podeszwowej.

 

Wraz z postępem schorzenia i koślawieniem palucha, dochodzi do deformacji w obrębie pozostałych palców tzw. palce młoteczkowate (uginają się i zaczynają się krzyżować). Są wynikiem przykurczów oraz przesunięcia osi palców. Pojawia się także zapalenie kaletek podskórnych, zaczynają tworzyć się modzele pod stronie podeszwowej stopy (najczęściej w okolicy głowy II i III palca). Stopniowe odsłanianie powierzchni stawowej I kości śródstopia powoduje podrażnienie i ucisk przez obuwie na gałązki nerwów skórnych – a to potęguje ból.

Deformacja palucha haluksy

 

Co więcej, deformacja stopy i związana z nią zmiana ergonomicznego wzorca chodu, rzutuje na funkcję pozostałych stawów. W konsekwencji dochodzi do nieprawidłowego ustawienia stawu biodrowego i kolanowego, a w ich obrębie zaczynają pojawiać się dolegliwości bólowe i zwyrodnienia.

Mam paluch koślawy – jak sobie pomóc?

Chcąc uniknąć operacji palucha koślawego, warto podjąć się różnych form leczenia zachowawczego. Warto w tym celu udać się do fizjoterapeuty. Leczenie palucha koślawego ukierunkowane powinno być na dwa podstawowe cele: korekcja ustawienia stopy oraz niwelowanie bólu i stanu zapalnego.

Metody korygujące ustawienie palucha

Celem terapii jest przede wszystkim poprawa zakresu ruchu w stawach stopy, korekcja jej ustawienia, poprzez odzyskanie tzw. trzech punktów podporu stopy: pięta, głowa I i IV kości śródstopia.

W trakcie rehabilitacji stosuje się różne metody: plastrowanie dynamiczne (kinesiotaping), rozciąganie mięśni łydki, ćwiczenia mające na celu odzyskanie prawidłowego wysklepienia stopy, które umożliwią fizjologiczne przetaczanie stopy po podłożu w trakcie chodu.

Plastrowanie dynamiczne haluksy

 

Skuteczną formą terapii jest także terapia manualna tkanek miękkich np. masaż tkanek głębokich, terapia punktów spustowych. Ich celem jest odzyskanie ograniczonych zakresów ruchu w stawach stopy poprzez rozluźnienie i poprawę elastyczności mięśni i ścięgien.

Metody zmniejszające ból i stan zapalny haluksa

Dużą ulgę w dolegliwościach bólowych przynoszą różnego rodzaju zimne okłady, które zmniejszają stan zapalny w obrębie palucha. W tym celu warto zaopatrzyć się w okłady termożelowe.

Skuteczną metodą, zmniejszającą stan zapalny są także okłady, połączone z masażem z olejku lawendowego.

Redukcję bólu w obszarze palucha można także uzyskać poprzez zastosowanie żelowych klinów międzypalcowych. Wspomagają one odseparowanie palucha od pozostałych palców, zmniejszając w ten sposób ból. Nie są one jednak skuteczne w korekcji ustawienia stopy.

Klin międzypalcowy na haluksy

Poza metodami z zakresu fizjoterapii niezwykle ważne jest, aby w ciągu dnia zapewnić korekcję i prawidłowe ustawienie palucha. Można to uzyskać stosując odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne. Właściwie dobrana orteza zapewnia zarówno korekcję ustawienia palucha i stopy, równocześnie niwelując ból i stan zapalny.

Jaki aparat korygujący haluksy jest najlepszy?

Obecnie na rynku istnieje ogromny wybór różnego rodzaju ortez, których celem jest korekcja ustawienia palucha koślawego oraz zmniejszenie bólu. Niestety większość z nich to aparaty jednozawiasowe. Jest to ogromny błąd popełniany przez producentów, z tego względu, że jest to sprzeczne z budową anatomiczną stopy i uniemożliwia jej fizjologiczne ruchy.

Aparaty korygujące jednozawiasowe prowadzą do kompresji, czyli ucisku, w stawie śródstopno – paliczkowym. Takie zastosowanie produktu tylko nasila ból i stan zapalny palucha!

Ludzka stopa posiada naturalnie w stawie śródstopno – paliczkowym dwie osie obrotu, które obracają się względem siebie. Decydując się na aparat jednozawiasowy doprowadzamy do utraty fizjologicznych ruchów w stawie palucha!

Aparat jednozawiasowy haluksy

Zatem jaki aparat korygujący będzie najlepszy?

Decydując się na aparat korygujący paluch, należy pamiętać o tym, aby umożliwiał wykonywanie prawidłowych, fizjologicznych ruchów w stawach stopy. Jednocześnie powinien korygować ustawienie zdeformowanego palucha.

Doskonałe zastosowanie w leczeniu palucha koślawego mają aparaty dwuzawiasowe. Posiadają one dwie osie obrotu, dzięki czemu w trakcie poruszania się następuje dekompresja, czyli odbarczenie stawu. Kości w stopie poruszają się naturalnie. Dzięki dekompresji w stawach palucha, dochodzi do zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz stanu zapalnego.

Aparat dwuzawiasowy na haluksy

 

Skutecznym aparatem korygującym paluch koślawy jest dwuzawiasowa orteza Bunito Duo. Konstrukcja aparatu umożliwia ruch stawu, dzięki czemu paluch korygowany jest w trakcie chodu. Ortezę Bunito Duo stosuje się każdego dnia od 4 do 6 godzin dziennie, wówczas przynosi najlepsze rezultaty.

Jak zaprojektowana jest orteza Bunito Duo?

Orteza Bunito Duo, została stworzona w oparciu o dwa podstawowe założenia leczenia palucha koślawego. Aparat koryguje ustawienie palucha, niweluje płaskostopie poprzeczne, a także dzięki specjalnej wkładce chłodzącej redukuje ból i stan zapalny!

– Posiada specjalną opaskę na paluch, która odciąga go od pozostałych palców i ustawia w prawidłowej pozycji

– Dwuzawiasowa konstrukcja, umożliwiająca ruch w stawie oraz dekompresję w trakcie chodu

– Specjalna opaska na śródstopie, która zbliża do siebie kości śródstopia, niwelując płaskostopie poprzeczne

– Silikonowa wkładka, którą można schładzać – niweluje dolegliwości bólowe i stan zapalny stawu

Zabieg chirurgiczny jest ostateczną formą leczenia palucha koślawego! Zanim zdecydujesz się na tak radykalny krok, wypróbuj inne skuteczne metody terapii. Podejmij rehabilitację, a dla potęgowania jej skuteczności zakładaj dwuzawiasową ortezę Bunito Duo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *