FizykoterpiaMetody leczenia

Jonoforeza i fonoforeza – bezbolesne zabiegi fizykoterapii na haluksy

Fizykoterapia to sposób leczenia polegający na wykorzystaniu czynników fizykalnych. Ten rodzaj terapii należy do metod leczenia zachowawczego, nieinwazyjnego – czyli najbardziej skutecznego sposobu przy schorzeniu typu hallux valgus (haluksy leczenie). Zakres fizykoterapii jest bardzo szeroki, w przypadku palucha koślawego zaleca się stosowanie jonoforezy oraz fonoforezy.

Jonoforeza, na czym polega?

Zabieg jonoforezy jest bardzo prosty i co najwązniejsze całkowcie bezbolesny i nieinwazyjny. Jonoforezę stosuje się przy bólach stawów, nerwobólach, bólach kręgosłupa czy różnego rodzaju stanów zapalnych – w tym stanu zapalnego w obrębie stawu śródstopno-paliczkowego występującego przy haluksach. Jonoforeza uważana jest za jedną z najbardziej skutecznych metod fizykoterapii, polega na wprowadzeniu żelu przeciwzapalnego w miejscu stanu zapalnego za pomocą przepływu prądu o stałym natężeniu. Tym samym uzyskany zostaje efekt przeciwbólowy bez konieczności zażywania tabletek.

Przebieg zabiegu

  1. Fizjioterapeuta owija miejsce stanu zapalnego gazikiem nasączonym lekiem przeciwzapalnym
  2. Następnie w miejscu wykonywania zabiegu umieszcza elektrody, przez które przepływać będzie prąd
  3. Kolejny krok to uruchomienie urządzenia – przepływający przez chore miejsce prąd powoduje wchłanianie się leku bezpośrednio do tkanek.
  4. Zabieg trwa ok 15-20 minut. Po odłączeniu przepływu prądu pacjent może odczuwać mrowienie – to zupełnie naturalna reakcja.
  5. Przed zabiegiem należy pamiętać o starannym wyczyszczeniu miejsca do którego przyczepione będą elektrody, dzięki temu mamy gwarancję, że lek prawidłowo się wchłonie.

Fonoforeza, na czym polega?

Kolejnym elementem fizykoterapii wykorzystywanym w leczeniu zachowawczym halluksów jest Fonoforeza. Zabieg ten polega na wprowadzeniu jonów leku przeciwzapalnego w postaci żelu lub roztworu  w miejsce leczenia za pomocą fal ultradźwiękowych podczas zabiegu sonoterapii.

Zastosowanie ultradźwięków w rehabilitacji podobnie jak zabieg jonoforezy jest bezbolesne i nieinwazyjne. Podczas fonoforezy pod wpływem działania ultradźwięków dochodzi do mikromasażu tkanek – dzięki temu zwiększa się przepuszczalność w obrębie błon komórkowych oraz przyspieszone zostają procesy metaboliczne zachodzące w komórkach. Kolejne charakterystyczne i istotne działanie fal ultradźwiękowych to rozgrzewanie tkanki. Wynikiem tego jest podniesienie progu bólu, rozluźnienie mięśni, a także zmiany w przewodnictwie nerwowym. W efekcie tego w miejscu zabiegu zmniejsza się stan zapalny oraz dolegliwości bólowe.

Przebieg zabiegu:

  1. Fizjoterapeuta nakłada na specjalną głowicę lekarstwo w postaci żelu lub roztworu.
  2. Następnie przykłada głowicę do miejsca wykonywania zabiegu i włącza urządzenie.
  3. Podczas trwania zabiegu pacjent może odczuwać ciepło.
  4. Zabieg wykonywany jest w seriach, a każda z nich trwa od 6 do 10 minut.

Zarówno jonoforeza jak i fonoforeza pomagają w zmniejszeniu stanu zapalnego w obrębie haluksa. Stanowią bezbolesny i nieinwazyjny sposób na zlikwidowanie dolegliwości bólowych. Oba zabiegi wykorzystywane są w leczeniu zachowawczym schorzenia typu hallux valgus oraz podczas rehabilitacji pooperacyjnej.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *