CiekawostkiHaluksyInformacjeOperacja

Leczenie haluksów u dzieci – czy operacja jest konieczna?

Leczenie haluksów u dzieci - czy operacja jest konieczna?

Haluksy u dzieci to stosunkowo rzadka deformacja, znana jest także z kilku innych nazw, takich jak młodzieńcze zapalenie stawu czy paluch koślawy. Czy kiedy Twoje dziecko skarży się na ból stopy oraz brzydki wygląd dużego palucha, na którym pojawił się guz – konieczna jest interwencja chirurga?

Wiele osób uważa, że haluksy to przypadłość osób starszych ale niestety schorzenie to może pojawić się również u dzieci. Zarówno dziewczynki jak i chłopcy narażeni są na pojawienie się haluksa. Główną przyczyną schorzenia w tak młodym wieku jest przede wszystkim aspekt genetyczny oraz płaskostopie poprzeczne. Należy pamiętać, że dzieci wciąż rosną a zabieg operacyjny może nie być najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak stan małego pacjenta jest bardzo poważny, a zabieg chirurgiczny nieunikniony, większość chirurgów sugeruje, aby poczekać do momentu kiedy dziecko przestanie rosnąć, ma to miejsce zwykle między 15 a 17 rokiem życia. Operacja haluksów u młodzieży różni się od zabiegu wykonywanego u dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że płytka wzrostu w stopie dziecka jest ważnym czynnikiem, determinującym przebieg zabiegu. Lekarze przestrzegają aby przy pierwszych objawach palucha koślawego u dzieci sięgać po metody zachowawcze, nieinwazyjne. Szybka reakcja rodzica może doprowadzić do całkowitego wyeliminowania problemu.
Istnieje kilka sposób na zapobieganie rozwoju palucha koślawego u dzieci:

Odpowiednie obuwie

Dzieci rosną tak szybko, że rodzice mogą nie zauważyć, że ich obuwie robi się zbyt ciasne! Należy pamiętać o systematycznym sprawdzaniu obuwia u dzieci oraz regularną wymianę na większy rozmiar. Za ciasne obuwie może prowadzić do powstania pierwszych objawów obrzęku.

Gimnastyka korekcyjna

Nawet jeśli u Twojego dziecka nie zdiagnozowano wad postawy czy też  wad kończyn dolnych zachęcaj je do ćwiczeń korekcyjnych, które mają znaczący wpływ na rozwój i wytrzymałość mięśni. Takie ćwiczenia to nie tylko świetna zabawa, ale także zapobieganie powstawaniu wad związanych z szybki wzrostem dziecka.

Aparaty korygujące

Na rynku istnieje wiele produktów służących do nieinwazyjnego leczenia haluksów. Kliny międzypalcowe, szyny nocne oraz aktywne aparaty dwuzawiasowe stanowią pierwszą pomoc kiedy zauważysz niepokojące zmiany w wyglądzie stóp dziecka!

Leczenie zachowawcze to zwykle najlepsza opcja dla dzieci dotkniętych problemem haluksów. Jeśli te metody nie działają, skonsultuj się z pediatrą w celu uzyskania porady eksperta.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *