Bez kategoriiInformacjeOperacja

Nawrót haluksów po operacji? – Zdjęcie RTG wykonane po zabiegu może temu zapobiec. Wyniki badań.

Nawrót haluksów po operacji

Ostatnie badania opublikowane w Journal of Bone and Joint Surgery pokazują, że zdjęcia rentgenowskie wykonane bezpośrednio po operacji haluksów mogą “wiarygodnie przewidzieć” ryzyko nawrotu schorzenia u pacjentów. Nawrót haluksów jest niestety powszechnym zjawiskiem. 

Zdjęcie RTG jako sposób zapobiegania nawrotom haluksów

Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego możliwe jest  dokonanie oszacowania ryzyka powrotu haluksów, na podstawie kilku prostych pomiarów kąta palucha koślawego pacjenta (HVA) lub kąta utworzonego przez kość palców i pierwszą kości śródstopia. Problem dotyczy przede wszystkim pacjentów, u których pooperacyjne wartości HVA są równe 8 stopni lub większe. Badania wskazują, że są oni bardziej narażeni na nawrót haluksów niż pacjenci z mniejszymi wartościami HVA. W przypadku kiedy po operacji haluksów wartość HVA przekroczy 20 stopni mówi się o nawrocie schorzenia.

Powrót haluksów jest zawsze ryzykowny dla pacjentów, którzy zdecydują się pójść pod nóż, aby skorygować przykra dolegliwość. Niektóre badania wskazują, że aż 25 % pacjentów poddanych operacji chirurgii wielopunktowej doświadcza problemu z powrotem schorzenia.  Badacze Chul Hyun Park i Woo-Chun Lee w swoich badaniach oświadczyli, że zdjęcia rentgenowskie wykonane bezpośrednio po zabiegu mogą dostarczyć względnie dokładnych prognoz dotyczących tego, czy haluksy odrosną. Park i Lee doszli do tego wniosku po zaobserwowaniu wzorców pooperacyjnych u 93 pacjentów, którzy przeszli operację haluksów (i 117 stóp). 

Największe prawdopodobieństwo nawrotu schorzenia dotyczy przypadków z najcięższymi przedoperacyjnymi wartościami kąta HVA – zwykle 40 stopni lub więcej przed operacją. Innym czynnikiem decydującym o tym, czy wystąpi nawrót haluksów, była pozycja sesamoidów lub dwóch małych kości w danym stawie. “Nawrót palucha koślawego jest jednym z najważniejszych powikłań po zabiegu chirurgii wielopunktowej, ponieważ jest on ściśle związany z zadowoleniem pacjenta” – napisali badacze w swoich badaniach.

Mimo to wiele osób cierpiących na haluksy decyduje się na operację, gdy stopień zaawansowania schorzenia jest bardzo wysoki. Chirurgia wielopunktowa ma na celu wyrównać duży palec u nogi i pierwszą kości śródstopia. Całkowite wyleczenie trwa średnio cztery do sześciu miesięcy, a stosunkowo wysoki odsetek przypadków chirurgicznych kończy się niestety nawrotem haluksów.

źródło: bunionbootie.com
tłumaczenie: własne

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *