CiekawostkiHaluksy

Operacja haluksów – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

operacja haluksów

Operacji haluksów nie trzeba się bać!

Stoisz przed widmem operacji haluksów. Masz mnóstwo pytań, na które ciężko Ci znaleźć odpowiedź. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zestaw 10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących operacji haluksów.

Operacja haluksów nie jest bolesna

 1. Czy operacja haluksów boli?

  Sama operacja nie boli. Zostaniesz uśpiona a po wybudzeniu otrzymasz solidną dawkę leków przeciwbólowych. Pamiętaj, że dzisiaj medycyna dysponuje doskonałymi środkami przeciwbólowymi, które możesz przyjmować również po operacji. Dzięki nim możesz przez cały proces nie poczuć ani odrobiny bólu. Z drugiej jednak strony ból jest dla organizmu bardzo ważnym sygnałem, którego nie powinniśmy zawsze tłumić. Ból ostrzega Twój organizm przed nieprawidłowym stanięciem na operowanej nodze, które mogłoby utrudnić proces leczenia. Dlatego oczywiście bezpośrednio po operacji zaleca się użycie środków przeciwbólowych. Wraz jednak z upływem czasu i gojeniem się rany zaleca się zmniejszenie przyjmowanych środków
  przeciwbólowych. W tym czasie możesz odczuwać ból i dyskomfort. Wszystko oczywiście jest kwestią indywidualną, jednak generalnie kobiety, które przeszły operację haluksów deklarują, że z bólem „nie było tak źle”.

 2. Kiedy po operacji haluksów będę mogła chodzić?

  Właściwie w ciągu 24 h od operacji. Na oddziale ortopedycznym zostaniesz poinstruowana przez fizjoterapeutę w jaki sposób chodzić, aby nie obciążać operowanej nogi. Będziesz chodziła przy pomocy dwóch kul (na początku). Później ograniczysz ilość kul do jednej. Zaraz po operacji, być może jeszcze na oddziale zostaniesz zaopatrzona w but pooperacyjny odciążający przodostopie. Taki but możesz zakupić również przed operacją. Jak wygląda taki but? Ma podeszwę ściętą od strony pięty w taki sposób, że Twój przód stopy jest uniesiony. Zadaniem  takiego buta jest odciążenie miejsca operowanego, aby mogło się dobrze goić. Wybór odpowiedniego buta pooperacyjnego czasem stanowi duże wyzwanie, gdyż w szpitalach często proponuje się Pacjentom but wykonany z materiału, który jest bardzo tani i mało higieniczny. Z rany bowiem może sączyć się płyn i krew, które wsiąkają w materiał. Najlepiej wybrać taki but pooperacyjny, który będzie można łatwo wyczyścić. Polecamy OrtoBut marki Dr Sapporo.

 3. Kiedy po operacji haluksów kość się zrośnie?

  Standardowo u osoby dorosłej zrost kostny trwa około 6 tygodni. W tym czasie będziesz musiała całkowicie lub częściowo odciążać operowaną stopę. Niestety czasem zrost kostny nieco się opóźnia. Zrost kostny oceniany jest na podstawie zdjęcia RTG stopy, które będziesz miała wykonane po operacji. Pamiętaj, że aby móc wrócić do pełnej sprawności potrzebujesz mieć
  zrośnięte kości. Obciążanie nogi, w której nie ma zrostu może prowadzić do bardzo poważnych komplikacji! O obecności zrostu poinformuje Cię Twój lekarz.

 4. Kiedy po operacji haluksów będę mogła biegać i skakać?

  Biegi i skoki to najbardziej obciążające dla stopy aktywności. Do ich wykonywania potrzebujesz mieć w pełni sprawną stopę. Absolutnie konieczny jest całkowity zrost kostny oraz dobry zakres kątowy ruchu w stawie. Bezpiecznie licząc będziesz mogła biegać i skakać około 4 – 5 miesięcy po zabiegu. Bieganie po operacji haluksów jest możliwe

 5. Jak wygląda rehabilitacja po operacji haluksów?

  Ta szpitalna ogranicza się jedynie do nauczenia Ciebie nauki chodu o kulach w bucie pooperacyjnym odciążającym przodostopie. Rehabilitacja ambulatoryjna wczesna może rozpocząć
  się tuż po wygojeniu rany, kiedy zrost kostny nie będzie jeszcze pełny. Wówczas lekarz lub fizjoterapeuta zalecić może zabiegi fizykalne, takie jak laser czy pole magnetyczne (które przyspieszą gojenie i zrost kostny). Kolejnym i najważniejszym etapem jest rehabilitacja późna,którą wykonuje się najczęściej po 6 tygodniu od zabiegu. Polega ona na zastosowaniu przez
  fizjoterapeutę określonych chwytów i ćwiczeń, które „uruchomią” paluch. Chodzi o to, aby paluch uzyskał jak największy zakres ruchomości w stawie śródstopno – paliczkowym. Jest on bardzo potrzebny do prawidłowego chodu (chodzi o przetoczenie stopy, do którego dochodzi z każdym Twoim krokiem). Jeśli nie uzyskasz wymaganego zakresu ruchu w stawie będziesz nieprawidłowo obciążać stopę i możesz doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych.

 6. Czy haluksy po operacji mogą „odrosnąć”?

  Tutaj odpowiedź brzmi: niestety tak. Chociaż stosuje się już coraz doskonalsze metody operacyjne to nadal nawroty haluksów się zdarzają, i to dość często. Najczęściej dochodzi do nich ok 2 lat po zabiegu. Paluch znów zaczyna przekrzywiać się w stronę pozostałych palców a od przyśrodkowej strony stopy ponownie zaczyna narastać charakterystyczna narośl. Dlaczego haluksy wracają? Jest kilka powodów. Po pierwsze, ponieważ jest to wada genetyczna, do której po prostu mamy tendencje. Po wtóre, obecne metody leczenia operacyjnego ograniczają się w znacznej mierze do korekcji kości a nie tkanek miękkich. Tymczasem mięśnie i więzadła, rozciągnięte lub skrócone po operacji haluksów nadal ciągną paluch w nieprawidłowym kierunku. Ostatnia kwestia to fakt, po operacji zapominamy już dbać o stopy. Nosimy nieprawidłowe buty, nie ćwiczymy itd.

 7. Jak zatem postępować po operacji haluksów, żeby nasze stopy pozostały piękne?

  Nie przestawaj ćwiczyć. Proste ćwiczenia, które pokazał Ci fizjoterapeuta po operacji możesz wykonywać każdego dnia. Dla Twoich stóp idealnym treningiem będzie chodzenie boso Wskazówka jak postępować aby po operacji haluksów nasze stopy pozostały pięknepo piasku. Nawet, gdy Twoja stopa już jest pięknie skorygowana nie rzucaj się na buty z wysokim obcasem i o wąskich noskach. Pamiętaj, że masz genetyczne predyspozycje do powstawania haluksów i że tego typu praktyki mogą po prostu aktywować nawrót schorzenia. Noś buty z szerokim przodostopiem i jeśli już koniecznie musisz na niskim obcasie. Jako profilaktykę możesz po operacji stosować aparaty na haluksy, które będą przypominały Twojej stopie, jak powinna być prawidłowo ustawiona. Najlepsze są aparaty z dwiema osiami obrotu – jak na przykład aparaty Bunito Duo, które możesz stosować w ciągu dnia. Doskonale odwzorowują naturalny ruch w stawie i noszone regularnie zapobiegają nawrotom haluksów po operacji.

 8. Mam haluksy na obu stopach. Czy można je zoperować jednocześnie?

  Nie jest to zalecane z uwagi na stan po operacji, w którym potrzebujesz „sprawnej” nogi aby odciążyć tę po operacji. W przypadku, gdy masz haluksy na obu stopach ortopedzi najczęściej jako pierwszą do operacji wybierają stopę z bardziej zaawansowaną wadą. Po całkowitym wygojeniu i dojściu do sprawności można podjąć się operacji drugiej stopy. Przy najbardziej optymalnym czasie  jesteś w stanie doprowadzić swoje stopy do porządku w ciągu jednego roku.

 9. Jaka metoda operacji haluksów jest najlepsza?

  I tu pewnie Cię zadziwię stwierdzeniem, że bardzo ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie gdyż na świecie znanych jest ponad 140 metod leczenia operacyjnego haluksów! Jak to możliwe? Ano tak, że na przestrzeni lat wymyślano a to nowe cięcie kości, a to nowy sposób śrubowania, a to nową płytkę, i tak dalej i dalej. Każdy kolejny lekarz nazywał metodę operacji swoim nazwiskiem. Dziś w Polsce najpopularniejsze metody leczenia operacyjnego to Scarf i Chevron (i ich odmiany). Są one wykonywane na NFZ. Można je również wykonać w prywatnych klinikach. Nie są złe, ale mają też swoje wady. Więcej informacji na temat poszczególnych metod leczenia operacyjnego haluksów znajdziesz w innych naszych artykułach. Aby jednak w skrócie odpowiedzieć na zadane pytanie: najlepsze są te metody, które oprócz korekty kości dokonują plastyki tkanek miękkich. Najlepiej również wybrać sprawdzonego lekarza, który specjalizuje się w ortopedii stopy.

 10. Jakie mogą być efekty uboczne operacji haluksów?

  Chociaż zdarzają się rzadko, może być ich całkiem sporo. Po pierwsze wspomniany już wcześniej ból. Po drugie wygląd stopy po operacji może odbiegać od naszych oczekiwań estetycznych.
  Czasem rana się brzydko zagoi i powstaje widoczna blizna. W przypadku braku zrostu może dojść do powstania stawów rzekomych. Czasem mocowania typu śruby czy blaszki mogą się poluzować i wówczas konieczna jest reoperacja. W skrajnych przypadkach może dojść do zainfekowania rany i do konieczności amputacji palca. Piszemy o tym nie po to, żeby przestraszyć, lecz aby rzetelnie Was poinformować. Na szczęście efekty uboczne operacji haluksów występują rzadko i co do zasady ten zabieg ortopedyczny uważany jest za bezpieczny. Pamiętajmy, że haluksy operuje się w momencie, gdy są już naprawdę duże. Starajmy się nie zaniedbać naszych stóp i próbować działać profilaktycznie, zanim będziemy zmuszone iść na operację. Dobre buty, dużo ćwiczeń, porządne wkładki i regularne stosowanie aparatów korygujących na dzień może w dużym stopniu ograniczyć konieczność pójścia „pod nóż”.

Pamiętajmy, że operacji można uniknąć. Stosowanie korektorów takich jak Bunito Duo skutecznie zapobiegnie ew. operacji

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *