Operacja

Operacja haluksów według Lapidusa – wszystko co musisz wiedzieć

Operacja według Lapidusa

Informacje ogólne

Operacja według Lapidusa  jest jedną z metod operacyjnych stosowanych w leczeniu palucha koślawego. Celem procedury jest uzyskanie tzw artrodezy (operacyjnego usztywnienia stawu) stawu klinowo-śródstopnego pierwszego. Operacja haluksów według Lapidusa znajduje zastosowanie w leczeniu średnich i dużych zmian deformacji w obrębie haluksa. Stosuje się go najczęściej kiedy zmianom tym towarzyszy hipermobilność – nadmierna ruchomość  pierwszej kości śródstopia, a także w przypadku nawrotu schorzenia po wcześniejszych operacjach chirurgicznych.

Wskazania do operacji według Lapidusa mogą obejmować:

  • Ból w kolanie
  • Ból i / lub nadmierna ruchliwość przy pierwszym stawie TMT.
  • Trudności w noszeniu butów.
  • Ból, który nie poprawia się przy leczeniu nieoperacyjnym, takim jak noszenie butów z szerokimi palcami.

Przebieg zabiegu

Operacja haluksów według Lapidusa rozpoczyna się, gdy pacjent zostanie poddany narkozie ogólnej. Po wykonaniu nacięcia, nerwy i ścięgna znajdujące się pod skórą są chronione przed zranieniem. Pierwsze złącze TMT jest identyfikowane, wyeksponowane, a następnie wyprostowane. Zwykle szczyt stawu jest zużyty lub zdegenerowany, podczas gdy dolna część stawu jest mniej dotknięta. Ważne jest, aby usunąć całą chrząstkę ze stawu, aby kości mogły się razem zagoić.

Po usunięciu całej chrząstki chirurg prostuje kości. Aby zmaksymalizować powodzenie łączenia się i prostowania kości, chirurg używa śrub biegnących w poprzek lub płyt i śrub wzdłuż boku złącza do wewnętrznego podparcia.

Zabieg kończy zamknięcie nacięcia warstwami za pomocą szwów lub zszywek. Następnie zakłada się opatrunek z szyną, która unieruchamia duży palec do czasu zagojenia się rany.

Co dzieje się po operacji?

Natychmiast po zabiegu operacyjnym ważne jest  częste zmienianie opatrunków. Pierwsze dwa tygodnie po zabiegu zaleca się aby leżeć z nogą uniesioną do góry, co zmniejsza obrzęk. W ciągu pierwszego miesiąca od operacji usunięte zostają szwy. Po usunięciu szwów należy poruszać się w specjalnym obuwiu pooperacyjnym odciążającym przodostopie.

Bunito - wylecz haluksy

Potencjalne komplikacje pooperacyjne

Istnieją komplikacje, które odnoszą się ogólnie do operacji. Obejmują one ryzyko związane ze znieczuleniem, infekcją, uszkodzeniem nerwów i naczyń krwionośnych oraz krwawieniem lub zakrzepami krwi.

 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *