Metody leczeniaOperacja

Operacja haluksów Osteotomia Chevron – wszystko co musisz wiedzieć

Wskazania

Osteotomia Chevrona to jedna z wielu technik operacyjnych usuwania haluksów (operacja haluksów). Wskazana jest w przypadku korekcji łagodnego i średniego stopnia deformacji palucha koślawego. Zalecana jest również dla młodszych pacjentów. Wszytko co musisz wiedzieć na temat tej techniki znajdziesz w artykule poniżej!

Procedura zabiegu

Operacja haluksów techniką osteotomii Chevrona obejmuje cięcie w kształcie litery V w okolicy głowy I kości śródstopia (rysunek nr.1). Pozwala to na przesunięcie fragmentu kości ok 45 mm w kierunku bocznym (rysunek nr. 2). Wycięta kość jest następnie unieruchomienia w tej pozycji za pomocą niewielkiej tytanowej śruby lub pewnego rodzaju szwu. Nadmiar kości po wewnętrznej stronie stopy (środkowa strona) jest wycinany.

Wycięcie w kształcie litery V w dalszym aspekcie pierwszej śródstopia

Rysunek 1

Rysunek 2

Regeneracja po zabiegu
Pacjenci poddawani osteotomii Chevrona w wielu przypadkach od razu po zabiegu mogą chodzić w specjalnie do tego przeznaczonym bucie pooperacyjnym odciążającym przednią część stopy. Nadmierna aktywność jest jednak nie wskazana. W okresie pooperacyjnym należy ją ograniczyć, ponieważ częste nadwyrężanie stopy może doprowadzić do braku zrostu lub niedoczynności.
Po około 6 tygodniach od operacji  pacjenci mogą zacząć nosić normalne obuwie. Po 3-4 miesiącach od operacji możliwe jest osiągniecie ok 80% sprawności stopy sprzed operacji. Najczęściej upływa od 9 do 12 miesięcy zanim pacjent odzyska 100 % sprawności. Osoby, które dochodzą do siebie po zabiegu osteotomii Chevrona (lub innych operacjach stóp) często borykają się z uporczywym obrzękiem. Może to trwać przez kilka miesięcy po operacji. Jest to spowodowane zwiększonym przepływem krwi w ramach procesu gojenia.

Najczęstsze powikłania i komplikacje po operacji

  1. Problemy z gojeniem się ran
  2. Infekcja
  3. Lokalne uszkodzenie nerwu
  4. Zakrzepica żył głębokich
  5. Zator płucny

Komplikacje, które występują rzadziej :

  1. Martwica jałowa głowy śródstopia: występuje, gdy dochodzi do utraty dopływu krwi do głowy kości śródstopia. Na szczęście jest to stosunkowo rzadkie, występujące u mniej niż 3% pacjentów.
  2. Nawrót deformacji: Inne powikłania obejmują niezdolność do pełnej korekty deformacji palucha lub możliwość nawrotu haluksów.
  3. Hallux Varus: Nadmierne uwolnienie bocznej (zewnętrznej) torebki stawu MTP może prowadzić do powstania palucha koślawego. Jest to deformacja, która może być trudna do naprawienia.
Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *