Operacja

Osteotomia Scarf’a – wszystko co musisz wiedzieć

Na świecie istnieje ponad 160 procedur chirurgicznych usuwania deformacji typu hallux valgus (operacja haluksów). W praktyce klinicznej większość chirurgów ogranicza je do kilku zabiegów, które przynoszą najlepsze efekty. Jedną z najbardziej popularnych metod operacji haluksów jest osteotomia Scarf’a.

Procedura chirurgiczna

Osteotomie Scarf’a stosuje się w przypadku średniego oraz dużego stopnia zaawansowania schorzenia. Po raz pierwszy metodę tę opisano na początku zeszłego stulecia jednak dopiero pod koniec dwudziestego wieku dzięki dr Barouk i dr Weil doczekała się ona popularyzacji. Zabieg polega na przecięciu pierwszej kości śródstopia na kształt litery “Z”.

Podłużna linia cięcia dzieli I kość śródstopia na dwie części. W kolejnej fazie zabiegu części te są względem siebie przesuwane , tyle ile jest to konieczne ze względu na stopień zaawansowania deformacji. które Warto wiedzieć, że Istnieje kilka modyfikacji tej procedury.

Operacja haluksów osteotomią Scarf’a – powikłania i komplikacje po zabiegu

Sztywność i obrzęk

Początkowo stopa będzie bardzo spuchnięta. Obrzęk zmniejszy się w ciągu tygodni / miesięcy, ale nadal może być widoczny po 6-9 miesiącach. Często obuwie pozostaje ciasne przez 8-12 tygodni po operacji. Duży palec u nogi będzie sztywny, ale zazwyczaj odzyska swój pierwotny ruch.

Infekcja

Zawsze istnieje ryzyko zakażenia podczas operacji. Podczas zabiegu pacjent otrzymuje jedną dawkę dożylnych antybiotyków. Najlepszym sposobem na zmniejszenie szansy na uzyskanie infekcji jest utrzymanie stopy podniesionej przez 10 dni. Infekcja ustępuje zwykle po podaniu doustnych antybiotyków.

Uszkodzenie nerwów

Nerw zaopatrujący bok palca znajduje się pod nacięciem, co grozi jego uszkodzeniem. Zwykle jest tylko posiniaczony i powróci do zdrowia. Jeśli uszkodzenie jest trwałe, pojawi się mały odrętwienie. Zwykle nie powoduje to żadnej niepełnosprawności.

Martwica jałowa

W tym miejscu dochodzi do przerwania dopływu krwi do kości, co prowadzi do obumierania tkanki kostnej i zapadania się oraz uszkodzenia powierzchni stawów. Może to prowadzić do artretyzmu (ból i sztywność), co może wymagać dalszej operacji.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *