HaluksyInformacjeMetody leczenia

Płaskostopie poprzeczne jako jedna z najczęstszych przyczyn haluksów. Jak korygować ustawienie palucha?

Dlaczego plaskostopie poprzeczne szkodzi naszym stopom

Zdiagnozowano u Ciebie paluch koślawy? Często tworzą Ci się modzele i odciski na przedniej stronie podeszwy stopy?

Rozwój cywilizacji spowodował, że Nasze stopy zostały pozbawione naturalnych ćwiczeń. Nasi prehistoryczni przodkowie, spacerowali na boso po różnych, nierównych powierzchniach, dzięki czemu mięśnie stóp były systematycznie wzmacniane. Rozwój infrastruktury spowodował, że poruszamy się głównie po twardych powierzchniach – chodnikach, asfalcie, kafelkach, przez co rozleniwiamy Nasze stopy!

Ponadto naukowcy zbadali, że za deformacje stóp odpowiedzialne jest noszenie obuwia. Okazuje się, że nie tylko wysokie obcasy prowadzą do zniekształcenia stopy, ale większość obecnie dostępnych na rynku butów! W badaniu wykonano zdjęcia rentgenowskie w różnych butach tj. szpilkach, półbutach, klapkach, butach sportowych i okazało się, że każde z nich w mniejszym, bądź większym stopniu, spychają paluch w kierunku pozostałych palców. Jeżeli masz predyspozycje genetyczne oraz płaskostopie poprzeczne, istnieje duże ryzyko rozwoju palucha koślawego!

Płaskostopie poprzeczne aktualnie stanowi jedną z głównych przyczyn powstania palucha koślawego. Obniżenie łuku stopy prowadzi do nieprawidłowego rozkładu ciężaru ciała na stopę w trakcie chodu. Zamiast palucha obciążane są II i III kość śródstopia. Nieleczone płaskostopie poprzeczne prowadzi do rotacji i patologicznego ustawienia palucha tworząc tzw. paluch koślawy. Jest to schorzenie niezwykle powszechne i dotyczy przede wszystkim kobiet.

Budowa anatomiczna stopy

Na początek kilka słów na temat anatomii stopy. Stopa ludzka składa się z 26 kości i aż 33 stawów. W swojej budowie dzieli się na trzy podstawowe części:

– kości stępu, utworzone przez 7 kości: piętową, skokową, sześcienną, łódkowatą oraz trzy klinowate (boczną, przyśrodkową i pośrednią)

– śródstopie składające się z 5 kości, które znajdują się pomiędzy kośćmi stępu a palców

– kości palców, w liczbie 14

W obrębie palców stopy znajdują się stawy: śródstopno – paliczkowe oraz międzypaliczkowe bliższe i dalsze stopy.

Kości pokryte są licznymi więzadłami i mięśniami, zapewniającymi ruch we wszystkich stawach stóp.

Jak ukształtowane są Nasze stopy oraz dlaczego tracimy amortyzację?

Mięśnie i więzadła tworzą tzw. łuki stóp. Fizjologicznie stopa posiada trzy podstawowe wysklepienia w postaci łuku podłużnego, bocznego oraz poprzecznego. Pierwszy z nich przebiega wzdłuż osi podłużnej stopy po stronie wewnętrznej, natomiast drugi po stronie bocznej. Łuk poprzeczny przebiega prostopadle do poprzednich w obszarze przodostopia.

Wytworzenie się łuków stóp jest wynikiem ewolucji i przyjęcia przez człowieka pozycji dwunożnej. W trakcie chodu oraz z pozycji stojącej łuki obniżają się i spłaszczają, zapewniając amortyzację całego ciała.

Niestety z reguły przemieszczamy się po podłożu twardym. Zastanów się jak spędzasz większość dnia – spacer po betonowym chodniku, twarde kafelki w pracy przez 8 godzin dziennie! Następnie wracasz do domu i znów poruszasz się po twardym podłożu. Rozwój cywilizacji przyczynił się do rozleniwienia Naszych stóp. Całkowicie wyeliminował naturalne ćwiczenia, w postaci spaceru po nierównym podłożu tj. trawa, kamienie, piasek. Co jest tego konsekwencją?

Utrata amortyzacji, osłabienie mięśni i więzadeł oraz rozpłaszczenie się fizjologicznych łuków stóp!

Poruszanie się po twardym podłożu, sprawia, że Nasze stopy nie ćwiczą i tracą swoje naturalne właściwości. Systematyczne osłabianie aparatu mięśniowo- więzadłowego prowadzi do obniżania się fizjologicznych łuków stopy. Tracimy w ten sposób amortyzację, a stopa nie jest prawidłowo przetaczana po podłożu w trakcie chodu.

W miejscach, w których łączą się łuki stóp znajdują się trzy podstawowe punkty podparcia: guz piętowy, głowa V kości śródstopia oraz głowa I kości śródstopia. Zdrowa stopa w trakcie chodu opiera się głownie na tych punktach – na każdym z nich w konkretnej fazie chodu.

Prawidłowo, chód rozpoczynamy od kontaktu pięty z podłożem, następnie stopa przetaczana jest przez brzeg boczny i głowę V kości śródstopia. Na tuż przed oderwaniem stopy od podłoża, by wykonać kolejny krok, stopę obciążamy na głowie I kości śródstopia i odbijamy się od palucha.

Plaskostopie poprzeczne przyczyna haluksow grafika

Łuki stóp działają jak sprężyny, obniżając się pod wpływem obciążenia. W momencie, kiedy tracimy Nasze wysklepienie stopy – punkty podparcia zlewają się, a mechanizm amortyzacji przestaje działać.

Zatem jeżeli jesteśmy ich pozbawieni, wszystkie obciążenia generowane np. w trakcie chodu, podskoków, biegu, ciężar ciała, przejmowane są bezpośrednio na Nasze stawy! Z czasem prowadzi to do rozwoju nieprawidłowości w budowie stopy i pojawiają się dolegliwości bólowe. Rozpoczyna się kaskada problemów, bowiem niewłaściwe ukształtowanie stóp rzutuje na ustawienie stawów kolanowych i biodrowych pośrednio przyczyniając się do ich degeneracji.

Płaskostopie podłużne i poprzeczne

Płaskostopie jest fizjologicznym kształtem stopy, typowym dla noworodków i dzieci mniej więcej do ok. 8 roku życia. Bezpośrednio po urodzeniu, środkowa część stopy wypełniona jest tkanką tłuszczową, która zanika około 2 roku życia. Właśnie w tym okresie dziecko, zaczyna stawiać pierwsze kroki, przyjmuje pozycję pionową i zaczynają kształtować się fizjologiczne łuki stóp. Następnie, kiedy dorasta, zaczyna biegać, skakać, wspinać się, co ma ogromny wpływ na kształtowanie się stóp.

Dopiero w wieku 6 -7 lat, chód dziecka zbliżony jest do osoby dorosłej. Ostatecznie mniej więcej w 8 roku życia, stopa jest ostatecznie ukształtowana i przystosowana do prawidłowego przenoszenia ciężaru ciała w trakcie chodu. Jeżeli w tym wieku u dziecka nadal nie pojawią się łuki na podeszwowej stronie stopy, należy rozpocząć gimnastykę korekcyjną. Jeżeli zaniedbamy swoje stopy w dzieciństwie, wieku dorosłym spłaszczone łuki będą utrwalone i nieodwracalne!

Utrata fizjologicznych łuków stóp nazywana jest płaskostopiem. Jeżeli dojdzie do wypłaszczenia łuku poprzecznego, wówczas mówimy o płaskostopiu poprzecznym. Z kolei jeżeli utracimy łuk podłużny stopy, mamy płaskostopie podłużne. Przyczyną płaskostopia jest nieprawidłowa praca mięśni oraz więzadeł utrzymujących sklepienie stopy.

Dlaczego plaskostopie poprzeczne szkodzi naszym stopom

Dlaczego płaskostopie poprzeczne szkodzi naszym stopom?

W zdrowej stopie, w warunkach pełnego odciążenia występuje poprzeczne wysklepienie stopy. W momencie przyjmowania pozycji stojącej lub chodu, sklepienie obniża się kierując przodostopie ku podłożu. Dzięki poprzecznemu łukowi stopy, amortyzujemy przodostopie i zabezpieczamy je przed mikrourazami.

Z kolei, kiedy masz płaskostopie poprzeczne, już w warunkach odciążenia, sklepienie stopy jest spłaszczone. Jeżeli dodany do tego jeszcze ciężar ciała, Twoje przodostopie będzie wciskane z dużą siłą w podłoże. W tym przypadku stopa narażona jest na liczne mikrourazy i przeciążenia, które z czasem prowadzą do deformacji całej stopy oraz zmian zwyrodnieniowych i silnych dolegliwości bólowych.

Płaskostopie poprzeczne bezpośrednio wynika z niewydolności i nadmiernego rozciągnięcia więzadeł poprzecznych stopy oraz osłabienia funkcji mięśni krótkich stopy.

Płaskostopie poprzeczne a paluch koślawy

Oprócz czynników genetycznych, jedną z najczęstszych przyczyn palucha koślawego (potocznie haluksa) jest płaskostopie poprzeczne.

Paluch koślawy jest deformacją w obrębie pierwszego promienia stopy. Wynika z osłabienia aparatu więzadłowego oraz mięśni krótkich stopy, w połączeniu z płaskostopiem poprzecznym. Szereg nieprawidłowości prowadzi do rotacji i tzw. szpotawego ustawienia I kości śródstopia oraz odchylenia palucha w kierunku pozostałych palców.

W przypadku płaskostopia poprzecznego, zmienia się także rozkład punktów podparcia stopy – zamiast podpierać głowę I kości śródstopia, nacisk głównie występuje w obrębie II i III kości śródstopia. Właśnie w tym obszarze, w wyniku dużej siły i nacisku w trakcie chodu tworzą się modzele i odciski. Nieprawidłowy rozkład nacisku na stopę w trakcie chodu nasila problem osłabienia mięśni i nadmiernego rozciągnięcia więzadeł stopy. Skutkuje to niewłaściwym ułożeniem mięśnia prostownika długiego palucha, który zostaje przykurczony i osłabiony. Mięsień ten wpływa na patologiczne ustawienie palucha – rotując go i ciągnąc w kierunku pozostałych palców.

Długotrwałe, nieprawidłowe ukształtowanie struktur kostnych stopy powoduje reakcję ze strony stawów. Bezpośredniej deformacji ulega staw śródstopno – paliczkowy palucha i właśnie w jego obrębie pojawiają się dolegliwości. W obrębie zdeformowanego palucha koślawego tworzy się stan zapalny kaletki maziowej, odpowiedzialny za silny ból, tkliwość, zaczerwienienie i obrzęk.

Masz paluch koślawy i chcesz uniknąć operacji – co robić?

Niestety w wieku dorosłym nie jesteśmy w stanie odzyskać prawidłowego łuku poprzecznego stopy. Zmiany w obrębie więzadeł przodostopia oraz architektury kostnej są utrwalone. Skuteczne zatem będą wszelkiego rodzaju wkładki, peloty unoszące przodostopie. Jednak nie rozwiążą one problemu palucha koślawego!

Aby zredukować ból oraz uzyskać korekcję palucha, doskonałym rozwiązaniem jest orteza dwuzawiasowa. Jak działa orteza dwuzawiasowa?

– Powoduje dekompresję, czyli odciążenie stawu śródstopno – paliczkowego palucha, redukując ból i stan zapalny

– Pozwala na ruch w stawie w dwóch osiach obrotu kości, co jest fizjologiczne dla Naszej stopy i nie zaburza prawidłowego chodu

– Możliwość korekcji ustawienia palucha poprzez noszenie ortezy kilka godzin dziennie

– Zapewnia odciąganie palucha od pozostałych palców, przywracając mu prawidłowe położenie

Ponadto, skuteczne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne mają zimne okłady. W ortezie Bunito Duo, umieszczona jest silikonowa wkładka, która można chłodzić. Dzięki temu, w trakcie noszenia ortezy uzyskujemy korekcję palucha koślawego oraz natychmiastowe uśmierzenie bólu.

aparat dwuzawiasowy haluksy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *