CiekawostkiInformacje

Powrót do szpilek po operacji haluksów – badanie wśród kobiet po zabiegu

Czy po zabiegu, jakim jest operacja haluksów, pacjenci wracają do swojego ulubionego obuwia, w tym butów na wysokim obcasie? Naukowcy przeprowadzili badania wśród osób po operacji odkrywając, iż pacjenci kierują się zasadą “Wszystko albo nic”.

Celem przeprowadzonego badania było sprawdzenie w jaki rodzaj obuwia wybierają pacjenci po operacji haluksów, czy wracają do swoich ulubionych butów na wysokim obcasie, czy też zamienili je na bardziej wygodne i buty ortopedyczne?
Interwencja chirurgiczna jest wskazana w ciężkich stopniach schorzenia haluksów, które nie reagują już pozytywnie na nieinwazyjne metody zachowawcze. Powrót do różnych typów obuwia po operacji odzwierciedla stopień osiągniętej korekty i odpowiada zadowoleniu pacjenta z odbytego zabiegu. Pacjenci powinni powracać do wygodnego obuwia po operacji, bez znaczącego ryzyka nawrotu schorzenia. Jak pokazały przeprowadzone badania wiele pacjentek próbuje powrócić również do butów na wysokim obcasie.
Grupą badawczą było 65 kobiet, które przeszły operację haluksów w latach 2011-2013, Pacjentki poddano przeglądowi przy użyciu kwestionariusza dotyczącego obuwia w średniej 18,5-miesięcznej obserwacji.

WYNIKI:

Jak się okazało 86% pacjentek po operacji było w stanie powrócić do obuwia na wysokim obcasie odczuwając przy tym minimalny dyskomfort. Spośród osób zamierzających wznowić noszenie tego typu obuwia 77% pacjentek nosiło je częściej niż przed zabiegiem. Nie zaobserwowano znaczącej różnicy między wysokością obcasa przed i po zabiegu. Średni czas powrotu do butów na wysokim obcasie wyniósł 21,4 tygodnia po operacji.

WNIOSKI:

Operacja haluksów nie oznacza rezygnacji z ulubionego obuwia. Badacze odnotowali wysoki odsetek powrotu do szpilek u kobiet po operacji haluksów. Zaobserwowano pewną prawidłowość w doborze obuwia po przebytym zabiegu; pacjenci kierowali się zasadą “wszystko albo nic”- albo w 100% powracali do swoich starych przyzwyczajeń albo decydowali się na zupełną zmianę w wyborze obuwia. Należy zaznaczyć, że tylko bardzo mała część osób biorących udział w badaniu nie chciała powrócić do obuwia na wysokim obcasie.

źródło: www.ncbi.nlm.nih.gov
autorzy badania: Robinson C1, Bhosale A1, Pillai A1.
tłumaczenie: własne.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *