CiekawostkiHaluksy

Problem bolących haluksów – porady lekarza ortopedy

Lekarz ortopeda opowiada o metodach walki z haluksami

Haluksy – co robić gdy bolą? Na pytanie odpowiada lekarz ortopeda.

O haluksach wypowiada się doktor ortopeda

Gdy pojawia się ból…

Wbrew powszechnej opinii ból haluksa nie występuje często, szczególnie w początkowej fazie rozwoju choroby. Halluksy najczęściej zaczynają boleć, gdy wada postępuje oraz w nawracających stanach zapalnych stawu. Wtedy pojawia się zaczerwienienie, czasem obrzęk oraz właśnie ból. Dodatkowo asymetryczny obrys stopy stanowi przeszkodę w doborze obuwia, które może podrażniać skórę i wzmagać dolegliwości bólowe w obrębie stawu śródstopno – paliczkowego palucha.

Sposoby walki z bólem haluksa

Oczywiście istnieją doraźne metody walki z bólem haluksa, jak zimny okład, zażycie środka przeciwbólowego doustnie czy też miejscowo w postaci żelu czy maści. Niewątpliwą zaletą tych rozwiązań jest szybkie, niemal natychmiastowe działanie. Niestety środki doraźne nie zlikwidują przyczyny powstawania bólu w obrębie stawu.

Źródło bólu

Należy pamiętać, że źródłem problemu jest nieprawidłowe ustawienie kości, które powoduje zaburzenia biomechaniki stopy oraz nawracające stany zapalne. Aby zredukować ryzyko bólu haluksa należy bezwzględnie zająć się korektą ustawienia kości względem siebie. W tym celu stosuje się zabieg operacyjny, polegający na ścięciu narośniętej struktury oraz ponownej, prawidłowej repozycji kości stopy względem siebie. Istnieje wiele różnych sposobów operacji haluksa – różnią się one sposobem dojścia, cięcia oraz łączenia poszczególnych fragmentów za pomocą śrub i blach. Metodę operacyjną wybiera lekarz, po wnikliwej analizie danego przypadku. Zabieg operacyjny haluksa jest krótki, wykonywany jest w pełnej narkozie a rekonwalescencja w przypadku braku powikłań przebiega stosunkowo szybko. W większości przypadków zabieg operacji halluksów jest refundowany przez NFZ a kolejki oczekiwania na zabieg nie są dramatycznie długie, biorąc pod uwagę polskie realia.

Aparat na haluksy

Alternatywą dla operacji haluksa jest stosowanie aktywnych aparatów korygujących haluksy, które dają dobre rezultaty w przypadku zmian o charakterze lekkim i średnim. Aparat taki można zakupić w sklepie ortopedycznym, a jego koszt to około 130 złotych. Aparat składa się z szyny z zawiasami oraz opasek mocujących, co powoduje odciągnięcie palca do prawidłowej pozycji. Należy pamiętać, że korekta palca nastąpi wyłącznie, gdy Pacjent będzie w aparacie chodził. Popularne do niedawna aparaty nocne niestety nie mają udowodnionego działania.

Nie ignorujmy objawów

Na koniec warto dodać, że ból haluksa, jak zresztą żaden ból, nie powinien być ignorowany. Świadczy on bowiem o toczących się zmianach chorobowych oraz informuje o toczącej się walce naszego organizmu z problemem. Zaniedbany ból haluksa może doprowadzić do szybkiego rozwoju choroby i ciężkich powikłań. Pamiętajmy, że w skrajnych przypadkach zaniedbanych stóp ortopedzi nie mają innego wyjścia, jak amputować skrajnie wykrzywiony, zdeformowany palec.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *