Ciało kobiety podczas ciąży zmienia się diametralnie. Wzrost masy ciała obciąża nie tylko stawy kolanowe czy kręgosłup ale przede wszystkim stopy. Stopy kobiety ciężarnej narażone są na wiele dolegliwości w tym także na haluksy – dlaczego tak się dzieje ?

Bardzo często problem haluksów u kobiet zaczyna się dopiero kiedy oczekują one dziecka. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest płaskostopie poprzeczne. Wzrost masy ciała to nie jedyny czynnik prowadzący do płaskostopia, w ciele kobiety dochodzi do bardzo wielu zmian fizjologicznych. Zwiększa się wiotkość aparatu więzadłowego stopy, a także dochodzi do przesunięcia się środka ciężkości – w rezultacie kości śródstopia się przesuwają, stopa się spłaszcza, a nieestetycznym efektem ubocznym tego stanu rzeczy są haluksy. Objawami zmian zachodzących w obrębie stopy są pieczenie,ból oraz pojawienie się modzeli na podeszwach stóp.  Jak zapobiec takim dolegliwościom?

Nie zapominaj o gimnastyce!

Kilka minut gimnastyki dziennie wpłynie zbawiennie na zmęczone i obolałe stopy. Najlepsze ćwiczenia korekcyjne to przede wszystkim ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne. Ćwiczenia te służą wzmocnieniu mięśni podtrzymujących odpowiednie sklepienie stopy. Co ważne są bardzo proste i niewymagające: stawanie na palcach oraz na pięcie, spacerowanie na zewnętrznych krawędziach stóp, chwytanie przedmiotów palcami czy chodzenie na palcach.  

Przykładowe ćwiczenia na paluch koślawy:

Zadbaj o odpowiednie obuwie!

Kobiety ciężarne powinny wybierać wygodne obuwie na niskim obcasie. Zupełnie płaskie obuwie wcale nie jest dobrym wyborem – noszenie tego typu obuwia wiąże się z naciskiem na sploty żylne znajdujące się na podeszwie stopy, co wpływa na utrudnienia związane z odpływem krwi oraz zwiększenie obrzęków w obrębie stóp. Warto zainwestować w obuwie ortopedyczne wyposażone w specjalistyczną wkładkę oraz miękką, elastyczną podeszwę. Bardzo zdrowe jest również chodzenie na boso – podczas takiego chodu mięśnie stopy są naturalnie pobudzane do pracy.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *