Metody leczeniaMetody nieinwazyjneProdukty do korekty haluksów

Rewolucja – dwuzawiasowa szyna w aparatach na haluksy

Problem haluksów

Problem haluksów dotyczy  4% populacji na całym świecie. W Polsce z tym problemem boryka się ok 1,5 miliona osób – w większości kobiet. Szacuje się, że co 4 polka po 50-tym roku życia dotknięta jest schorzeniem koślawego palucha. Z uwagi na to, że skala problemu jest tak duża na rynku pojawia się wiele produktów przeznaczonych do walki z tym przykrym i nieestetycznym schorzeniem jakim są haluksy.

Jednozawiasowe szyny na haluksy prowadzą do kompresji w stawie śródstopno – paliczkowym

Rynek produktów na haluksy zdominowany został przez różnego rodzaju kliny międzypalcowe, osłony na haluksy czy szyny nocne. Popularnym produktem do walki ze schorzeniem są również aparaty na haluksy. Głównym elementem takiego aparatu jest szyna przylegająca do zewnętrznej części dużego palucha mająca za zadanie odciągać go do zewnątrz tym samym korygując wadę. Szyna ta zbudowana jest z dwóch części połączonych kółeczkiem (kapslem)

Jak się okazuje taka budowa szyny nie przyczynia się do korekty haluksa. Jedna oś obrotu szyny sprawia, że podczas chodu w stawie śródstopno – paliczkowym dochodzi do kompresji co prowadzi do ścierania się kości i powiększenia stanu zapalnego.

Dwuzawiasowa szyna – co to takiego?

Badania wykazały, że tylko aparaty posiadające szyny dwuzawiasowe umożliwiają aktywną korektę haluksów podczas chodu. Ludzka stopa posiada dwie osie obrotu (A i B) dzięki zastosowaniu dwuzawiasowej konstrukcji aparat umożliwia odtworzenie fizjologicznego ruchu kości podczas chodu. W stawie śródstopno-paliczkowym dochodzi do dekompresji, tym samym możliwa jest korekta wady.

ZDROWA STOPA/ DEKOMPRESJA W STAWIE ŚRÓDSTOPNO – PALICZKOWYM

PORÓWNANIE APARATU JEDNOZAWIASOWEGO I DWUZAWIASOWEGO

 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *