ĆwiczeniaFizykoterpiaMetody nieinwazyjne

Terapia FPC – bezoperacyjne leczenie haluksów

Terapia FPC haluksy

Zanim zdecydujesz się na operacyjne leczenie haluksów warto skorzystać z szerokiej oferty zabiegów i ćwiczeń, które oferują gabinety fizjoterapeutyczne i ortopedyczne. Metody nieinwazyjne takie jak fizykoterapia zlikwidują dolegliwości bólowe i pomogą w walce z haluksami. Do jednej z takich metod należy Funkcjonalna Terapia Koślawości Palucha FPC (Functional Podology Concept)

Co to jest terapia FPC?

FPC (Functional Podology Concept) to tak zwana funkcjonalna terapia koślawości palucha. Opiera się ona na diagnostyce biochemicznej całego układu ruchu, co stanowi sekret jej skuteczności. Podczas tego typu diagnostyki analizuje się tzw. struktury kluczowe określonych mięśni, stawów, więzadeł oraz powięzi. Zaburzenia tych struktur powodują powstawanie i rozwój haluksów. Wnikliwa analiza struktur kluczowych pozwala więc na precyzyjne zbadanie przyczyn schorzenia.

Podczas funkcjonalnego leczenia podologicznego (FPC) palucha koślawego wykorzystywane są najskuteczniejsze techniki terapeutyczne, które opierają się na najnowocześniejszych metodach fizjoterapeutycznych. Należą do nich między innymi: terapia manualna wg Lewitta, Mulligana, Cyriaxa, kinezyterapia, terapia tkanek miękkich, osteopatia, metody neurofizjologiczne oraz kinesiotaping.

Jak przebiega leczenie terapią FPC?

Terapia FPC palucha koślawego polega na przeprowadzaniu cyklicznych sesji w gabinecie fizjoterapeuty, a także pracy pacjenta w domu.  W zależności od przyczyn występowania haluksów oraz stopnia zaawansowania dla każdego pacjenta dobiera się indywidualny tok leczenia. Każdy pacjent musi przejść badanie kwalifikujące, które zadecyduje czy terapia FPC będzie dla niego wskazana. W skrajnych przypadkach kiedy stopień zaawansowania wady jest bardzo duży konieczna jest operacja. Badanie kwalifikujące obejmuje badanie podologiczne, ocenę zakresu ruchomości stawów, siłę i długość mięśni, oceną aparatu więzadłowego, a także sylwetkę pacjenta.

Czy terapia FPC jest skuteczna?

Podczas leczenia metoda FPC wszystkie postępy oraz zmiany są dokładnie udokumentowane. Poprawę widać zarówno u pacjentów w początkowej fazie schorzenia jak również w pacjentów, i których wada jest już zaawansowana.

Terapia FPC stanowi nieinwazyjna alternatywę dla leczenia operacyjnego. Gwarantuje ona znaczną poprawę wady, zwiększa sprawność pacjenta oraz likwiduje przykre dolegliwości bólowe. W przypadku kiedy schorzenie jest bardzo zaawansowane i konieczna jest operacja leczenie funkcjonalne FPC może być uzupełnieniem terapii oraz rehabilitacji po zabiegu operacyjnym.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *