Ciekawostki

Wpływ haluksów na zmiany w chodzeniu

Chciałabym dzisiaj zaprezentować Wam wyniki badań nad wpływem obustronnie występujących haluksów na zmiany w chodzeniu. Naukowcy udowodnili, że zmiany w chodzie u pacjentów z obustronnym schorzeniem typu hallux valgus powodują zmniejszone obciążenie stawu śródstopno­paliczkowego palucha ale zwiększają momenty odwodzące w kolanie.

Hallux valgus (HV), jest najczęściej występującą patologią stopy w ówczesnym społeczeństwie, dotyka nie tylko samej stopy, ale również pozostałych stawów kończyny dolnej. Celem tych badań była analiza kinematycznych i kinetycznych zmian w obrębie stawów kończyny dolnej u pacjentów z obustronnym schorzeniem typu Hallux Valgus podczas chodu. W czasie chodu dwunastu pacjentek z obustronnym HV oraz 12 zdrowych pacjentek, rejestrowane były trójpłaszczyznowe wartości kinematyczne i kinetyczne. U pacjentek z HV zaobserwowano tendencję do przesunięcia środka ciężkości w kierunku bocznym od stawu śródstopno- paliczkowego palucha, co pomagało w odciążeniu stawu podczas późnej fazy podparcia.

Boczne przesunięcie środka ciężkości u tych pacjentek było połączone ze zmniejszonym kątem rozchylenia stóp, co w rezultacie zwiększało rotację wewnętrzną w biodrze. Jednakże ta strategia zwiększa momenty odwodzące w kolanie, które bezpośrednio korelują ze zwiększeniem obciążenia przyśrodkowego, co predysponuje do rozwinięcia i progresji zwyrodnienia przyśrodkowego w obrębie kolana.

Wczesne leczenie palucha koślawego może być pomocne nie tylko przy redukcji bólu w obrębie stopy i samej deformacji, ale może również zapobiec potencjalnie groźnemu obciążaniu stawu kolanowego, głównie w zakresie ryzyka wystąpienia zwyrodnienia przyśrodkowego.

Źródło: PUB MED. Tłumaczenie własne. Wszelkie prawa do tłumaczenia zastrzeżone.

A teraz po ludzku:

W wyniku zmiany ułożenia palucha, z jaką mamy do czynienia w przypadku haluksów dochodzi do innego ułożenia stóp podczas chodzenia. Nasz organizm odruchowo broni się przed przetaczaniem stopy przez koślawy palec (co byłoby bolesne) i zaczyna kierować stopy do wewnątrz podczas stawiania kroków.

Stawianie stóp do wewnątrz powoduje rotację wewnętrzną w biodrze, która z kolei odbija się na siły działające w kolanie: bardziej obciążone stają się powierzchnie przyśrodkowe stawu kolanowego, co może spowodować zwyrodnienie stawu w tych miejscach (np. zwyrodnienie takie może dotyczyć powierzchni stawowych albo łąkotki przyśrodkowej). Dlatego właśnie haluksy mogą zniszczyć nam kolana.

Bunito - wylecz haluksy

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *