Czym jest haluks?

Haluksy – paluch koślawy (łac. hallux valgus) to deformacyjna zmiana w obrębie pierwszego promienia stopy. Osłabienie aparatu więzadłowego i mięśni krótkich stopy, w połączeniu z płaskostopiem poprzecznym, prowadzi do rotacji i szpotawego ustawienia (I) kości śródstopia co powoduje kompresję w stawie śródstopno – paliczkowym oraz koślawe odchylenie palucha w kierunku palców pozostałych.

Jest chorobą postępującą i w zależności od stopnia zaawansowania zmian, wymaga różnych sposobów terapii. Problem haluksów dotyka blisko 23% populacji osób w wieku od 18 do 65 roku życia oraz u 35% populacji osób w wieku powyżej 65 roku życia.

 Jak powstają haluksy?

Przyczyny występowania schorzenia u poszczególnych osób są trudne do zdefiniowania. Cztery główne przyczyny powstawania haluksów to:

  1. GENY: wbrew powszechnie znanym teorią, iż haluksy powstają w wyniku noszenia obuwia na wysokim obcasie, schorzenie to powstaje przede wszystkim w związku z obciążeniem genetycznym – jest ono dziedziczone. 90%
  2. PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE: to druga najczęstsza przyczyna powstawania haluksów. Płaskostopie poprzeczne to wada stóp polegająca na spłaszczeniu łuku poprzecznego oraz przeniesieniu punktu podparcia z I kości śródstopia na kość II i III. Przyczyny płaskostopia: dziedziczenie 60%, ciąża 22%, inne 18%.
    Skutkuje to poszerzeniem się przedniej części stopy, osłabiony jest aparat więzadłowo mięśniowy wynikiem czego jest rozejście się kości śródstopia wraz z rotacją I kości śródstopia powodującą kompresje w stawie śródstopno – paliczkowym. Płaskostopie poprzeczne prowadzi do deformacji palców oraz jest bezpośrednią przyczyną powstawania haluksów.
  3. NIEODPOWIEDNIE OBUWIE: na trzecim miejscu najczęstszych przyczyn występowania haluksów plasuje się nieodpowiednie obuwie. Długotrwałe chodzenie w za ciasnych butach lub butach na wysokim obcasie prowadzi do deformacji stopy i pojawienia się palucha koślawego. 40%
  4. HIGIENA FIZYCZNA: Siedzący tryb pracy, brak aktywności fizycznej złe odżywianie się prowadzi do różnego rodzaju chorób i zaburzeń takich jak otyłość czy wady postawy. Schorzenia mogą powodować powstawanie haluksów. 5%

Jak działa ludzka stopa?

Podczas naturalnego ruchu stopy podczas chodu w stawie śródstopno – paliczkowym występuje dekompresja dwóch osi obrotu (A i B).

ZDROWA STOPA/ DEKOMPRESJA W STAWIE ŚRÓDSTOPNO – PALICZKOWYM
Ludzka stopa posiada w stawie śródstopno – paliczkowym dwie osie obrotu (A i B). Podczas naturalnego ruchu stopy dochodzi do dekompresji w obrębie tego stawu.

STOPA HALUKSOWA/ KOMPRESJA W STAWIE ŚRÓDSTOPNO – PALICZKOWYM
W przypadku kiedy stopa dotknięta jest schorzeniem haluksów, zrotowana I kość śródstopia prowadzi do deformacji stawu śródstopno – paliczkowego stopy oraz kompresji w tym stawie, która skutkuje pojawieniem się stanów zapalnych oraz bólu.

Zdiagnozuj swoją stopę!

STOPIEŃ LEKKI: Lekkie odchylenie palucha, niewielka narośl kostna, ból podczas intensywnego marszu, płaskostopie poprzeczne, lekki stopień kompresji w stawie śródstopno – paliczkowym

STOPIEŃ ŚREDNI: Mocne odchylenie palucha, duża narośl kostna, ból podczas normalnego chodzenia, paluch powoduje deformację pozostałych palców, płaskostopie poprzeczne, dokuczliwy ból w stawie śródstopno – paliczkowym spowodowany deformacją, rotacją I kości śródstopia oraz kompresją w obrębie stawu.

STOPIEŃ CIĘŻKI: Paluch zachodzi na pozostałe palce, bardzo duża narośl kostna, ból uniemożliwia normalne chodzenie, płaskostopie poprzeczne, deformacja całej stopy.

 Rozwiązanie problemu

1 STOPIEŃ

2 STOPIEŃ

3 STOPIEŃ

     

Rozwiązanie: kliny międzypalcowe, dwuzawiasowy aparat na haluksy, wkładka z pelotą, opaska na śródstopie, ćwiczenia

Rozwiązanie: opaska na śródstopie, dwuzawiasowy aparat na haluksy, ćwiczenia

Rozwiązanie: zabieg operacyjny, dwuzawiasowy aparat na haluksy podczas rehabilitacji