Haluksy (hallux valgus) to choroba zwyrodnieniowa polegająca na deformacji stopy. W początkowym stadium jest to po prostu trochę skrzywiony paluch, rzecz zupełnie, wydawałoby się, kosmetyczna. Z czasem jednak odchylenie paliczków zaczyna być większe, co powoduje, że odsłonięta głowa kości śródstopia zaczyna „czuć się niekomfortowo” w swoim położeniu – ociera o but, dodatkow nie wspierana przez resztę palca zostaje zbytnio obciążona. Jest to powodem chronicznych przedłużających się stanów zapalnych w których kość stara się „bronić” przed tym co się dzieje. Ta obrona jest jednak w gruncie rzeczy skazana na porażkę, ponieważ w jej wyniku chrząstka która powinna pokrywać głowę kości śródstopia kostnieje, przez co  ogranicza się ruchomość palucha i zaczyna się ból.W opinii niektórych pacjentek ból bywa niekiedy tak wielki, że nie sposób go znieść, nie pozwala myśleć, w nocy nie daje spać. Zmienia życie w małe piekło.

Niestety sytuacja w medycynie zajmującej się tym schorzeniem nie jest pocieszająca. Aparaty ortopedyczne popularne na naszym rynku jak na przykład „marcin” czy szyna thomsena są mało skuteczne (co dużej mierze wynika z ich kiepskiej jakości bo tak na przykład „marcin” który jest swego rodzaju wkładką rozporową i ma odpychać palu do właściwej pozycji często się ugniata co uniemożliwia jakiekolwiek jego działanie). Dodatkowo są to aparaty, których można używać właściwie tylko w nocy więc ogranicza to ich skuteczność. Przez wiele lat 4 miliony polskich kobiet, które cierpiały z powodu haluksów były skazane na półśrodki. Ktoś mógłby spytać: po co leczyć się samemu, czy nie lepiej iść do lekarza ortopedy?

Otóż to. Lekarze zwykle doradzają operacyjne metody leczenia, te niestety w znacznej większości wiąża się ze stosunkowo długą i uciążliwą rehabilitacją oraz unieruchomieniem stopy, ponadto bardzo często zdarza się, że zmiany nawracają, w zależności od pacjenta mogą wracać po roku czy np po 6 latach. Dzieje się tak, ponieważ operacja nie niweluje przyczyny powstawania haluksów (metatarsalgii – płaskostopia poprzecznego, złego doboru obuwia, nadwagi czy przyczyn genetycznych). Dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka przed i pooperacyjna, o której w Polsce mówi się jeszcze stanowczo zbyt mało.

Operacja to tylko wstęp do walki z haluksami (mam na myśli haluksy zaawansowane, za łagodne powinniśmy zabrać się na długo zanim zacznie to być poważny problem.) Przyczyny powstawania haluksów są różne. Z jednej strony są to uwarunkowania genetyczne, których zwalczyć nie możemy (chociaż wiedząc o nich możemy podejmować odpowiednią profilaktykę na czas), z drugiej strony uwarunkowania cywilizacyjne.

Dlaczego to kobiety są bardziej narażone? Mają drobniejszą budowę, przez co kości są słabiej trzymane we właściwym położeniu, ponaddto często noszą obuwie, które niestety nie jest wygodne, buty za ciasne, buty na szpilkach, oczywiście dodatkowym czynnikiem jest także np stojąca praca. Jak więc łatwo wykazać duży wpływ na powstawanie haluksów ma nasz styl życia. kolejnym czynnikiem jest na pewno brak odpowiednich specjalistów i odpowiedniej wiedzy. Haluksy można skutecznie leczyć, ale ważna tu jest wczesna diagnoza i dobór odpowiedniej metody leczenia!

 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *