Stopy dźwigają ciężar ciała przez całe życie. Ich praca jest ciężka, a struktura skomplikowana. Stopy narażone są na częste przeciążenia. Warto dbać o ich dobrą kondycję, bo najlepsza jest profilaktyka. Jednym ze sposobów na praktyczną troskę o stopy jest wykonanie badania pedobarograficznego. To powszechnie stosowane na świecie komputerowe badanie stóp. Pokazuje ono rozmieszczenie nacisków na podeszwie stopy. Pozwala na dokonanie precyzyjnych pomiarów nacisku (ciśnienia i siły) na każdy centymetr kwadratowy podeszwowej strony stóp, zarówno podczas stania jak i w trakcie dynamicznego chodu.
Pedobarografia zaczęła być praktykowana w latach 80. XX wieku. Jej zastosowanie w medycynie opiera się głównie na wykorzystaniu w pracy fizjoterapeuty, lekarza ortopedy oraz podologa. Obecne urządzenia do badań pedobarograficznych znacznie różnią od swoich pierwszych modeli. Uległy wyraźnemu udoskonaleniu. Stosowany aktualnie sprzęt cechuje się bardzo dużą dokładnością pomiarów, co przekłada się na zdecydowanie większą precyzję w ocenie faktycznego stanu stóp. Pedobarografia ułatwia wybór właściwego leczenia zachowawczego, a tym samym zapobiega dalszemu postępowi zmian chorobowych.
Na czym polega badanie pedobarograficzne?
Pedobarografia jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Nie obliguje pacjenta do żadnych przygotowań. Osoba, która poddaje się badaniu, staje na macie urządzenia, a następnie proszona jest, by po niej przejść. Wyliczany jest nacisk maksymalny (najistotniejszy dla leczenia) i średni z jednoczesnym pomiarem powierzchni stopy. Pozwala to na pomiar nacisku na poszczególne partie stopy, co daje z kolei informację, które części stopy są szczególnie narażone na schorzenia. Ułatwia to następnie dobór odpowiedniej metody leczenia, w tym korekcję stopy poprzez dobranie wkładek ortopedycznych.
Pedobarografia jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Polecana jest jako metoda wspierająca diagnozę, zwłascza przed podjęciem leczenia operacyjnego.
Jakie są wskazania do badania pedobarograficznego?
Pedobarografia jest bardzo użytecznym badaniem, wspierającym proces diagnozy i oceny poziomu zaawansowania różnych schorzeń stóp. Co istotne, pedobarografia jest pomocna przed zabiegiem operacyjnym w obrębie stóp i powinna być przeprowadzona jako dodatek do badania radiologicznego, ultrasonograficznego czy rezonansu magnetycznego. Nieprawidłowości stóp, które są wskazaniem do przeprowadzenia pedobarografii to: płaskostopie, haluksy, stopa poprzeczna płaska, stopa cukrzycowa, matatarsalgia, palce młotowate, stopa reumatyczna. Ponadto, jeśli doskwierają nam trudności w doborze wygodnego obuwia, drętwienie, mrowienie palców stóp, bóle od strony podeszwowej, również powinniśmy udać się do lekarza specjalisty i poddać się badaniu podobarograficznemu. Szybka męczliwość mięśni nóg oraz bóle stóp i kolan przy długotrwałej aktywności fizycznej także powinny nas skłonić do skorzystania z pedobarografii.
FAQ: Czym jest pedobarografia?
Pedobarografia to komputerowe badanie stóp, które pokazuje rozmieszczenie nacisków na stronie podeszwowej stopy. Badanie jest bezbolesne, bezinwazyjne i nie trzeba się do niego przygotowywać. Przeprowadzana jest przez lekarzy ortopedów, podologów oraz fizjoterapeutów.
Na czym polega badanie pedobarograficzne?Pacjent, który jest poddawany badaniu, staje na macie urządzenia pedobarograficznego, a następnie się po nim przemieszcza. Urządzenie dokonuje pomiaru nacisku całej powierzchni stopy z bardzo dużą precyzją, co pozwala na ocenę faktycznego stanu stóp.
Jakie są wskazania do badania pedobarograficznego?Wskazania do przeprowadzenia pedobarografii są następujące: płaskostopie, haluksy, stopa poprzeczna płaska, stopa cukrzycowa, stopa reumatyczna, męczliwość mięśni, bóle stóp i kolan przy długotrwałej aktywności. Ponadto, jeśli niepokoi nas cokolwiek w obrębie naszych stóp, warto skonsultować to z lekarzem i skorzystać z badania pedobarograficznego.
0 komentarzy