Haluksy to schorzenie, które dotyka w znacznej mierze kobiety, choć również mężczyźni borykają się z tym problemem. W związku z tym, iż częstotliwość występowania haluksów u kobiet jest największa, powoduje to często serię skojarzeń łączących pojawienie się haluksów z noszeniem wysokiego obuwia, czyli szpilek. Nie do końca jest tak, że winę za powstały haluks ponoszą wysokie, wąskie obuwie na obcasach. Jest to jeden z czynników mających wpływ na zdrowie stóp, jednakże przyczyn deformacji dużego palca stopy może być więcej.

Ból haluksa

Schorzenie to może mieć początek już w wieku młodzieńczym. Występowanie haluksa może być obustronne, a stopień zaawansowania w obu stopach nie musi być taki sam.

Wpływ genów na haluksy

Wiele czynników wpływa na powstawanie haluksów. Jednakże często ich przyczyny są trudne, jeśli nie niemożliwe do usunięcia – dziedziczność. Jeśli w naszej rodzinie babcie, mamy, czy dziadkowie i ojcowie cierpieli na haluksy(mężczyźni również cierpią na tę dolegliwość), istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że również nas dotknie to schorzenie. Haluksy są dziedziczone, zatem możliwość uniknięcia ich w takiej sytuacji nie istnieje. Mimo tego powinniśmy dokonać wszelkich starań, by minimalizować ryzyko wystąpienia pogłębionej wersji choroby. Troska o stopy powinna przejawiać w noszeniu wygodnego obuwia, gimnastyce i właściwej higienie stóp, a także w aktywnym trybie życia.

Osłabienie struktur więzadłowych i mięśni

Prawidłowe funkcjonowanie stopy zapewniają odpowiednio pracujące mięśnie oraz silne więzadła. Osłabienie struktur więzadłowych oraz krótkich mięśni przyczynia się do procesu zmian deformacyjnych obejmujących kości śródstopia i palców, w szczególności zaś struktury promienia stopy.

Płaskostopie poprzeczne

Płaskostopie poprzeczne polega na utracie wysklepienia poprzecznego łuku stopy. W efekcie ciężar ciała przenoszony jest nierównomiernie przez głowy kości śródstopia. Zazwyczaj kumuluje się on w obrębie drugiej lub trzeciej kości śródstopia. Dochodzi w ten sposób do powstania odcisków, modzeli, czy zapalenia kaletki maziowej, a także deformacji dużego palca. Stopa w konsekwencji traci możliwość prawidłowego przenoszenia obciążenia, a także amortyzacji obciążeń podczas chodzenia. Płaskostopie poprzeczne objawia się punktowym, piekącym i palącym bólem w obrębie przedniej części stopy pod głowami kości śródstopia.

Stopa egipska

Stopa egipska, nazywana także stopą spadzistą, charakteryzuje się dominacją I promienia stopy. Pierwszy palec jest najdłuższy, a reszta palców ustawiona jest w linii prostej. Palce maleją od I do V. Stopa dzięki temu sprawia wrażenie dłuższej i smuklejszej. Stopa egipska występuje u 70% populacji. Najbardziej w niej obciążone jest śródstopie i paluch. W związku z tym osoby ze stopą egipską mają największe predyspozycje do tego deformacji palca, czyli wytworzenia się haluksów przez co występują największe predyspozycje do wytworzenia się halluksów (paluch koślawy).

Choroby układowe

W ocenie ryzyka wystąpienia haluksów należy również brać pod uwagę choroby współistniejące. Osoby cierpiące na łuszczycę, dnę moczanową czy reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) są szczególnie narażone na deformację dużego palca czy wystąpienie palców młotkowatych. Istotną rolę w stabilności kostno-więzadłowej odgrywa także gospodarka hormonalna, m.in. dlatego kobiety w porównaniu do mężczyzn znacznie częściej cierpią na haluksy.

Nieprawidłowe nawyki

Codzienne nawyki, odpowiednia higiena stóp oraz dobór właściwego obuwia mają bardzo duży wpływ na zdrowie stóp. Im więcej aktywności fizycznej, zwłaszcza w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia, tym lepiej dla kondycji stóp. Bardzo ważne jest, by nosić obuwie z naturalnych materiałów, o dobrej jakości wykonania i właściwym kształcie. Stopy źle funkcjonują w ciasnym środowisku, dlatego wysokie obuwie o wąskich noskach w znacznym stopniu przyczyniają się do deformacji dużego palca i tworzeniem się haluksów. Stopy potrzebują odpowiedniej cyrkulacji powietrza, stąd też warto zainwestować w obuwie, w których nie będą ulegały nadmiernemu poceniu się.

Codzienna terapia haluksów

Gdy problem haluksów dotyczy Ciebie, możesz walczyć z dolegliwościami dzięki profesjonalnym produktom ortopedycznym. Ich działanie ma charakter nieinwazyjny. Decydując się na Bunito Duo – dwuosiowy aparat na haluksy polskiej produkcji pozbędziesz się bólu i jednocześnie skorygujesz ustawienie palucha.

FAQ: Przyczyny haluksów

Czy geny mają wpływ na haluksy?

Haluksy to schorzenie, które może być dziedziczone. Jeśli w rodzinie występowały haluksy, jest duże prawdopodobieństwo, że pojawią się w kolejnych pokoleniach. Warto zadbać o profilaktykę stosunkowo wcześniej, by zminimalizować ryzyko pojawienia się deformacji.

Czy struktury więzadłowe i mięśnie mają wpływ na pojawienie się haluksów?

Na zdrowie stóp istotny wpływ ma praca jej mięśni, a także więzadeł. Osłabienie ich funkcjonowania przyczynia się do różnych zmian deformacyjnych, w tym także do haluksów.

Co ma wspólnego z haluksami płaskostopie poprzeczne?

Płaskostopie poprzeczne polega na utracie wysklepienia poprzecznego łuku stopy. W efekcie ciężar ciała przenoszony jest nierównomiernie przez głowy kości śródstopia. Zazwyczaj kumuluje się on w obrębie drugiej lub trzeciej kości śródstopia. Dochodzi w ten sposób do powstania odcisków, modzeli, czy zapalenia kaletki maziowej, a także deformacji dużego palca, czyli haluksa.

Czy stopa egipska ma wpływ na haluksy?

Stopa egipska, nazywana także stopą spadzistą, charakteryzuje się dominacją I promienia stopy. Najbardziej w niej obciążone jest śródstopie i paluch. W związku z tym osoby ze stopą egipską mają największe predyspozycje do tego deformacji palca, czyli wytworzenia się haluksów.

Czy choroby układowe wpływają na haluksy?

Dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów czy łuszczyca mogą mieć związek z wystąpieniem haluksów. Takie powiązania dotyczą także schorzeń związanych z gospodarką hormonalną, co jest znacznie częstsze u kobiet niż u mężczyzn.

Jak nieprawidłowe nawyki wpływają na haluksy?

Odpowiednia higiena stóp, aktywny tryb życia, zbilansowana, racjonalna dieta – wszystko to ma wpływ na kondycję stóp. Nieprawidłowe nawyki związane z higieną, trybem odżywiania, aktywnością fizyczną mogą przekładać się na wzrost ryzyka wystąpienia haluksów.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *