Haluksy to nie tylko problem natury kosmetycznej, ale przede wszystkim schorzenie, które w stopniu zaawansowanym skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Celem określenia stadium choroby, posługujemy się miarą HVA, czyli kąta palucha koślawego. W zależności od tych wartości, możemy określić, z jakim poziomem zaawansowania schorzenia mamy do czynienia. Stopień lekki ocenia się jako kąt HVA pomiędzy 15 a 25 stopni i cechuje się on lekkim odchyleniem palucha, niewielką naroślą kostną, oraz bólem podczas intensywnego marszu. Wartości między 25 a 40 stopniami określane są jako stopień średni. Osoba z takim stopniem schorzenia boryka się z bólem objawiającym się podczas normalnego chodu. Paluch jest znacznie bardziej odchylonym a narośl kostna zdecydowanie większa. W przypadku ciężkiego stopnia odchylenia (powyżej 40 stopni) dochodzi do sytuacji, w której paluch powoduje deformację pozostałych palców i nawet lekki spacer wywołuje silne dolegliwości bólowe. Narośl kostna jest duża i utrudnia dobór właściwego obuwia. Ze stopniem operacyjnym mamy do czynienia, gdy kąt HVA wynosi powyżej 50 stopni. Odchylenie palucha jest tak silne, że zachodzi on na pozostałe palce, uniemożliwiając normalne chodzenie. To stadium zaawansowania choroby wymaga zabiegu operacyjnego. We wszystkich przypadkach schorzenia występuje płaskostopie poprzeczne, które w znacznym stopniu stanowi również przyczynę pojawienia się palucha koślawego, czyli haluksa.
Aktywne aparaty na haluksy
Nawet najmniejsze odchylenia palca warto korygować przy użyciu dostępnych na rynku aparatów korygujących. W tym celu należy zrobić rzetelne rozeznanie i wybrać certyfikowany produkt, który został zaprojektowany i stworzony przez ortopedów. Dzięki używaniu aparatów korygujących możemy opóźni proces zmian deformacyjnych. Dostępne dziś aparaty korygujące mogą być użytkowane całą dobę, są łatwe i wygodne w aplikacji, a także możliwe do zastosowania również w butach. Funkcjonalność aparatów korygujących pozwala osobom z haluksami na codzienną terapię swojego schorzenia w sposób nieinwazyjny. Aparaty wyposażone w odpowiedni system przegubowy (oś swobodnie pokrywa się z osią stawu śródstopno-palcowego), są najbardziej skuteczne w korekcji haluksów. Ważne jest, by regularnie używać je podczas chodzenia zwłaszcza dlatego, że systematyczne użytkowanie utrwala prawidłowe ustawienie dużego palca, tym samym zmniejszając kąt odchylenia.
Aparaty jednoosiowe
Nowoczesne aparaty korygujące składają się z kilku zasadniczych elementów, które świadczą o ich funkcjonalności i skuteczności. Przykładem certyfikowanego aparatu terapeutycznego jest zarejestrowany jako wyrób medyczny, niemiecki produkt oparty na wiedzy i doświadczeniu specjalistów https://hallufix.pl/aparat-na-haluksy-hallufix Zbudowany jest z pięciu elementów, które stanowią całość konstrukcji działającej na odwiedzenie palucha na zewnątrz. Chory palec umieszczony jest w specjalnej, regulowanej opasce, która koryguje jego ustawienie do właściwej płaszczyzny stawu śródstopno-palcowego. Kolejna opaska umieszczona jest na kości śródstopia, dokonując derotacji i zbliżenia 1 kości śródstopia. Obie opaski połączone są inteligentnym przegubem. To jednozawiasowa konstrukcja umożliwiająca ruch w stawie w płaszczyźnie skorygowanej. Pod nią znajduje się żelowa wkładka, która znosi ból, dając ulgę i komfort. Znajdująca się na dużej opasce pelota metatarsalna wysklepia przodostopie i zapobiega płaskostopiu poprzecznemu. Aparat Hallufix ma zastosowanie dwustronne, co oznacza, że można go nosić na obu stopach. Jest przeznaczony również do profilaktyki i regeneracji stanu po operacji haluksa, gdyż wspiera i zabezpiecza efekty zabiegu.
Aparaty dwuosiowe
Aparaty korygujące haluksy składają się z pewnego zasadniczego elementu – inteligentnego przegubu, który umożliwia ruch w stawie. Jeszcze bardziej zaawansowanym rozwiązaniem terapeutycznym jest orteza, która zbudowana jest z dwóch zawiasów. Rewolucyjnym rozwiązaniem z dwuosiowym przegubem jest polski, opatentowany Bunito Duo – bardzo dobrze oceniany przez ortopedów i fizjoterapeutów. Aparat Bunito Duo również zbudowany jest z dwóch opasek połączonych przegubem z żelową wkładką, którą można schładzać i stosować pomocniczo w redukcji stanu zapalnego w obrębie stawu. Unikatowość rozwiązania Bunito Duo polega na zastosowaniu dwóch osi obrotu, które umożliwiają dekompresję stawu w dwóch kierunkach, dzięki czemu palec wraca do prawidłowej pozycji. Dwuzawiasowy system konstrukcji ortezy oddaje anatomiczny ruch stawu. Aparat Bunito Duo służy do stosowania w lekkim i średnim przypadku schorzenia, ale również profilaktycznie oraz w rehabilitacji pooperacyjnej. Jego uniwersalność polega ma możliwości zastosowania go na obie stopy.
Stosowanie aparatów na haluksy
Poziom rozwoju medycyny pozwala nam dziś radzić sobie z niektórymi schorzeniami bez ingerencji chirurgicznej. Wykorzystując metody dostępne na rynku medycznym, opatentowane i stworzone z pomocą wysokiej klasy specjalistów, możemy leczyć zniekształcenie dużego palca codzienną terapią przy użyciu aktywnych aparatów na haluksy.
Aparaty wyposażone są w odpowiedni system przegubowy (oś swobodnie pokrywa się z osią stawu śródstopno-palcowego), który pracuje razem ze stawem i odwodzi palec na zewnątrz.
Zbudowany jest z pięciu elementów, które stanowią całość konstrukcji działającej na odwiedzenie palucha na zewnątrz. Chory palec umieszczony jest w specjalnej, regulowanej opasce, która koryguje jego ustawienie do właściwej płaszczyzny stawu śródstopno-palcowego. Kolejna opaska umieszczona jest na kości śródstopia, dokonując derotacji i zbliżenia 1 kości śródstopia. To jednozawiasowa konstrukcja umożliwiająca ruch w stawie w płaszczyźnie skorygowanej.
Aparat Bunito Duo również zbudowany jest z dwóch opasek połączonych przegubem z żelową wkładką. Bunito Duo polega na zastosowaniu dwóch osi obrotu, które umożliwiają dekompresję stawu w dwóch kierunkach, dzięki czemu palec wraca do prawidłowej pozycji. Dwuzawiasowy system konstrukcji ortezy oddaje anatomiczny ruch stawu.
0 komentarzy