Haluksy (łac. hallux valgus) czyli palec koślawy, to dokuczliwe schorzenie, polegające na zmianach deformacyjnych w obrębie stopy. Najczęściej dotyczą one kobiet. Przyczyny, które mogą do nich doprowadzić, są następujące: płaskostopie poprzeczne, choroby układowe takie jak np.: RZS, nieprawidłowa higiena stóp związana z niewłaściwym doborem obuwia, obciążenie genetyczne czy dominacja I promienia stopy, czyli tzw. stopa egipska.

Haluksy objawiają się przede wszystkim deformacyjnym ustawieniem palucha i poszerzeniem konturu stopy oraz młoteczkowatym ustawieniem pozostałych palców stopy. Paluch koślawy skutkuje także bólem w okolicy kości śródstopia, może powodować utrudnione chodzenie, jak również uczucie pieczenia pod kością śródstopia. W związku z pojawiającym się bólem podczas chodzenia, stopa zmienia swoje naturalne położenie. Osoby zmagające się z problemem palucha koślawego zaczynają odczuwać również dolegliwości dermatologiczne: rogowacenie naskórka – hiperkeratoza, a także odciski, modzele i nagniotki.

Profilaktyka palucha koślawego

Pierwsze zwiastuny haluksów lub też predyspozycje genetyczne powinny skłonić nas do wizyty u podologa lub ortopedy. W myśl zasady pochodzącej z przysięgi Hipokratesa, iż „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, warto przede wszystkim postawić na profilaktykę, czyli zainwestować w odpowiednie obuwie, wyposażyć się w wkładki ortopedyczne oraz aparaty na haluksy. Ważne, by odbywało się to pod czujnym okiem specjalisty, dlatego zachęcamy do wygospodarowania czasu i poświęcenia swoim stopom należnej uwagi.

Metody leczenia haluksów

Jeżeli jednak jesteś w tym punkcie, w którym nie sposób już zadziałać zapobiegawczo i zmagasz się z problemem haluksów, masz do wyboru zasadniczo dwie możliwości. Jedna z nich – przy zaawansowanym stadium schorzenia – to zabieg operacyjny, który, jak każda ingerencja chirurgiczna, zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpienia sytuacji nieprzewidzianych lub powikłań. O jednej z takich metod możesz przeczytać Osteotomia Ludloff’a – wszystko co musisz wiedzieć – Haluksy.pl Operacyjne usuwanie haluksów, o czym warto wiedzieć, nie niweluje do końca ich przyczyny, a jedynie dokonuje pewnej korekcji i wpływa na  warstwę estetyczną. Alternatywą dla operacji, która powinna być traktowana jako ostateczność, są dostępne na rynku, nowoczesne produkty służące do korekcji palucha koślawego: Produkty do korekty haluksów – Haluksy.pl Wśród nich warto zwrócić uwagę na aktywne aparaty na haluksy, będące skutecznym sposobem radzenia sobie z tego typu deformacjami.

Wskazaniem do stosowania aktywnych aparatów na haluksy są przede wszystkim zmiany deformacyjne stopy o lekkim i średnim stopniu zaawansowania. Niektóre ciężkie przypadki haluksów również mogą być poddane metodzie leczenia przy użyciu aktywnych aparatów. Urządzenia tego typu uśmierzają ból i dokonują w dyskretny i bezbolesny sposób korekty ustawienia stopy, co również przekłada się na warstwę estetyczną – zmniejsza się kontur poprzeczny stopy, a stopa odzyskuje swój naturalny kształt. Co najważniejsze, aparaty na haluksy przeciwdziałają schorzeniu, hamują go i cofają jego rozwój. Ich głównym zadaniem jest przywrócenie naturalnego położenia palucha.

Innowacyjny aparat korygujący haluksy

Na rynku dostępnych jest wiele produktów dla osób zmagających się z problemem haluksów. Są to zarówno urządzenia, które służą do stosowania podczas chodzenia, jak i w trakcie odpoczynku. Wielość propozycji produktowych z pewnością może wywołać wątpliwości co do właściwego kryterium ich doboru. Z pewnością należy zrobić dokładne rozpoznanie w zakresie dostępnej oferty, kierując się przy tym nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością, wszak potrzeba nam takiego aparatu, który będzie skutecznym rozwiązaniem naszego problemu. Propozycją, z którą warto się zapoznać, jest aparat niemieckiej firmy Hallufix – Aparat korygujący – Hallufix stworzony do długotrwałego leczenia schorzenia. Aparat Hallufix został opracowany przez ortopedów i jest wyrobem medycznym przeznaczonym do codziennego stosowania. Pełna mobilność stopy zapewniona jest dzięki elastycznej i ruchomej konstrukcji szyny. Pragmatyzm tego urządzenia leży także w jego dwustronności – można go nosić na prawej lub lewej stopie.

Aktywny aparat na haluksy

Działanie aparatu Hallufix odbywa się na kilku płaszczyznach korekcyjnych. Szeroka opaska aparatu zbliża kości śródstopia oraz skraca rozciągnięte więzadła i mięśnie krótkie. Powoduje to zmniejszenie konturu poprzecznego stopy. Wąska opaska nałożona na paluch połączona jest z anatomiczną szyną, która koryguje ustawienie palucha do właściwej płaszczyzny fizjologicznej. Konstrukcja ta wymusza uzyskanie optymalnego ustawienia stawu śródstopno-palcowego. Inteligentny przegub umieszczony w szynie uwalnia fizjologiczny ruch w stawie.

Dwuzawiasowy aparat na haluksy

Inną propozycją jest Bunito Duo dwuosiowy APARAT KORYGUJĄCY na HALUKSY – Wylecz haluksy bez bólu i operacji!!!  Dwuzawiasowa konstrukcja szyny Bunito Duo umożliwia ruch stawu, przez co możliwa jest korekta ustawienia palca podczas chodu. Aparat Bunito Duo można stosować w lekkim i średnim stopniu zaawansowania zmian oraz w rehabilitacji pooperacyjnej. Jest to produkt o zaawansowanej technologii i wysokiej skuteczności. Jego innowacyjność opiera się na jego dwuosiowej budowie. Dwie osie obrotu idealnie dopasowują się do osi w stawie śródstopno-paliczkowym, dzięki czemu kości w stopie poruszają się w stawie naturalnie. Aparat Bunito Duo może być używany całą dobę, jest łatwy w utrzymaniu czystości i także może być stosowany zamiennie – na prawą i lewą stopę. Codzienna terapia przy użyciu aktywnych aparatów to nieinwazyjna odpowiedź na problem haluksów.

Szukając rozwiązań terapeutycznych na dolegliwości związane z paluchem koślawym warto sięgnąć po sprawdzone i opatentowane produkty, które należą do kategorii wyrobów medycznych, co daje dużą pewność co do skuteczności ich działania, jak również co do bezpieczeństwa związanego z ich użytkowaniem.

Dwuzawiasowa szyna na haluksy
FAQ: Aktywne aparaty na haluksy

Jakie są metody leczenia haluksów

Leczenie haluksów zależy od stopnia zaawansowania zmian deformacyjnych. Najogólniej dzielimy je na operacyjne oraz nieinwazyjne. Nieinwazyjne metody to między innymi takie, które opierają się na funkcjonalnościach aktywnych aparatów na haluksy. Innowacyjne ortezy służące korekcji palucha koślawego mogą i powinny być stosowane regularnie, także podczas chodzenia (mieszczą się w obuwiu).

Na czym polega działanie jednozawiasowego aparatu na haluksy?

Działanie jednozawiasowego aparatu odbywa się na kilku płaszczyznach korekcyjnych. Szeroka opaska aparatu zbliża kości śródstopia oraz skraca rozciągnięte więzadła i mięśnie krótkie. Powoduje to zmniejszenie konturu poprzecznego stopy. Wąska opaska nałożona na paluch połączona jest z anatomiczną szyną, która koryguje ustawienie palucha do właściwej płaszczyzny fizjologicznej. Konstrukcja ta wymusza uzyskanie optymalnego ustawienia stawu śródstopno-palcowego. Inteligentny przegub umieszczony w szynie uwalnia fizjologiczny ruch w stawie.

Na czym polega działanie dwuzawiasowego aparatu na haluksy?

Jego innowacyjność opiera się na dwuosiowej budowie. Dwie osie obrotu idealnie dopasowują się do osi w stawie śródstopno-paliczkowym, dzięki czemu kości w stopie poruszają się w stawie naturalnie. Aparat dwuzawiasowy może być używany całą dobę, jest łatwy w utrzymaniu czystości i także może być stosowany zamiennie – na prawą i lewą stopę. Codzienna terapia przy użyciu aktywnych aparatów to nieinwazyjna odpowiedź na problem haluksów.

Jaki aparat korygujący haluksy wybrać?

Szukając terapeutycznego wsparcia dla swoich dolegliwości, warto kierować się jakością i wybierać w produktach sprawdzonych producentów, których oferta dotyczy opatentowanych wyrobów medycznych.

Jakie korzyści daje stosowanie aktywnych aparatów na haluksy?

Aktywne aparaty na haluksy to dogodne, komfortowe, estetyczne i bezbolesne narzędzie do walki o zdrowe i ładnie wyglądające stopy. Stosowanie aparatów na haluksy jest alternatywą dla zabiegów operacyjnych, które wiążą się z ryzykiem powikłań, a także długim okresem rekonwalescencji. Aparaty korygujące odchylenie palucha mogą być stosowane całą dobę, nie wpływają negatywnie na jakość naszego funkcjonowania, dają swobodę ruchów i komfort poruszania się.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *