Funkcje, jakie w ludzkim organizmie pełnią stopy, są bardzo ważne. Po pierwsze, umożliwiają one poruszanie się, co się określa funkcją dynamiczną. Ponadto, utrzymują pozycję pionową, czyli pełnią również funkcję statyczną. Poprzez stopy odbieramy wrażenia dotykowe, ale także dzięki stopom amortyzujemy wstrząsy wynikające z poruszania się. Prawidłowy rozwój stóp jest bardzo istotny dla całego organizmu, dlatego od najmłodszych lat warto bacznie przyglądać się temu, jak rozwijają się stopy dziecka. Zła kondycja stóp ma niebagatelny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Wady stóp są przyczyną trudności w poruszaniu się, wywołują ból oraz szybszą męczliwość podczas chodzenia.
Wiek przedszkolny a kształtowanie się stopy
Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to najważniejszy okres w życiu dziecka w kontekście kształtowania się stóp. Wpływ na prawidłowy rozwój stóp mają bardzo różne czynniki, zarówno w warunkach szkolnych, jak i domowych. Istotne jest, by zwracać uwagę na postawę dziecka w pozycji siedzącej oraz stojącej. W środowisku szkolnym większość czasu dzieci spędzają, siedząc w ławce. Coraz mniej aktywności ruchowych mają również poza szkołą, gdy gros czasu spędzają w pozycji siedzącej przed ekranem komputera czy telewizora. Zbyt mało czynników dynamizujących stopy niewątpliwie nie wpływa dobrze na ich rozwój. Zalecane jest, by dzieci były częściej w ruchu, na świeżym powietrzu i w gronie rówieśników wypełniały czas rozwojowymi zabawami. To z pewnością przyczyni się do dobrej kondycji nie tylko stóp, ale organizmu w ujęciu holistycznym – psychofizycznym.
Brak wiedzy rodziców na temat prawidłowego rozwoju stopy może być łatwo skorygowany poprzez profilaktykę. Ważną w niej rolę pełnią okresowe badania przesiewowe, czyli bilans. Podczas tego rodzaju badań lekarz będzie w stanie szybko wychwycić ewentualne wady i zalecić ćwiczenia korekcyjne. Czujne oko dorosłych, nie tylko z najbliższej rodziny, ale również w środowisku szkolnym (nauczyciela, pielęgniarki), ma także znaczenie w procesie uważności na postawy i schorzenia, które można skorygować odpowiednimi ćwiczeniami, akcesoriami medycznymi lub obuwiem.
Na rozwój stóp bardzo duży wpływ ma właściwe obuwie, dlatego rodzice powinni zadbać o dobór wygodnych i solidnie wykonanych butów, nie kierując się przede wszystkim trendami modowymi, a zdrowiem. Obuwie dla dzieci powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Należy je wybierać zarówno pod kątem wykonywanych zajęć, jak i trybu życia. Ważne jest też, by nie obciążać obuwiem dzieci, które jeszcze nie potrafią chodzić (to unieruchamia stopę i może ją zniekształcać).
Jakie są cechy prawidłowo dobranych butów?
1.Odpowiednia długość i szerokość buta;
2. Elastyczna podeszwa;
3. Lekkość;
4. Sztywny zapiętek, który obejmuje ściśle stopę;
5. Niezbyt wysoka cholewka;
6. Niezbyt ciasne sznurowanie
Haluksy u dzieci
Deformacja palucha kojarzy się ze schorzeniem wieku dojrzałego, podczas gdy z haluksami mogą borykać się nawet dzieci. Podłożem ich występowania w tak młodym wieku mogą być czynniki genetyczne, ale również wyżej wspomniane, ważne dla rozwoju stóp, odpowiednie obuwie. Buty, które są zbyt ciasne, przyczyniają się do deformacji stopy i mogą być wstępem do rozwoju haluksów. Nadmierna ruchomość stopy również stanowi jedną z przyczyn wystąpienia palucha koślawego w bardzo młodym wieku.
Haluksy tworzą się najczęściej u dzieci z nieleczonym płaskostopiem, które jest „dobrym” podłożem do rozwoju hallux valgus. To, czy na nasze dziecko mierzy się z płaskostopiem, możemy zauważyć po śladach, jakie zostawia jego stopa (np. mokra stopa na podłodze). Jeśli znakomita większość powierzchni stopy odciska się w śladzie, jest to wskazanie sugerujące problem z płaskostopiem. Jest to jednak domowy, nieprofesjonalny sposób na stwierdzenie wady płaskostopia. Każdą przesłankę, która nas niepokoi, powinniśmy konsultować z ortopedą.
Leczenie haluksów u dzieci
Metody leczenia haluksów u dzieci są podobne do tych, jakie stosujemy w przypadku osób dorosłych. Jednakże w przypadku bardzo młodych pacjentów trzeba wziąć pod uwagę, że są oni w procesie rozwoju i pewne parametry wraz z wiekiem mogą się zmienić. Do oceny specjalisty należy, jakie leczenie powinno być podjęte. Zasadniczą sprawą jest dobór odpowiedniego obuwia oraz wkładek ortopedycznych. Te czynności konsultujemy z lekarzem ortopedą, który również może wskazać odpowiednie ćwiczenia korekcyjne (wykonywane pod okiem fizjoterapeuty lub w warunkach domowych – w zależności od stadium zaawansowania schorzenia). Aparaty korygujące haluksy czy kliny międzypalcowe stosowane terapeutycznie również pomogą w walce z haluksami. Zabieg operacyjny u dzieci nie jest zalecany w związku z tym, że są one w procesie wzrostowym. Wyjątkowo skrajne przypadki schorzenia (bardzo zaawansowane stadium choroby, uniemożliwiające chodzenie) może stanowić przesłankę, która wpłynie na decyzję o zabiegu chirurgicznym.
Ważne jest, by odpowiednio wcześniej reagować na wszelkie niepokojące zmiany w obrębie stóp dziecka. Szybka reakcja wiąże się z kolei z czujnością obserwatorów, czyli dorosłych. To ich rola jest kluczowa – uważność i słuchanie tego, na co wskazują, co zgłaszają im same dzieci.
0 komentarzy