Istnieje bardzo wiele mitów o haluksach. Na różnego rodzaju portalach i forach można znaleźć informacje, które nie do końca można uznać za prawdziwe. Dzisiejszy wpis rozwieje wasze wszystkie wątpliwości.

Haluksy fakty i mity

Mit: Haluksów można pozbyć się używając wkładek ortopedycznych i różnego rodzaju maści

Fakt: Nieinwazyjne metody leczenia palucha koślawego, takie jak, jodyna, kremy czy wkładki ortopedyczne mogą być stosowane profilaktycznie i niejednokrotnie powodują złagodzenie bólu, jednak nie zlikwidują dolegliwości.Skuteczną nieinwazyjną metoda jest stosowanie aparatów do aktywnej korekcji haluksów. Dobry aparat na haluksy spowoduję korekcję wady a w rezultacie zatrzymanie rozwoju schorzenia lub poprawę stanu początkowego. Całkowite pozbycie się problemu można osiągnąć jedynie poprzez zabieg operacyjny.

Mit: Podczas operacji haluksów używa się drutów, a po nim gipsu

Fakt: W starych metodach operowania rzeczywiście używano drutów. Obecnie używa się nowoczesnych i bezpiecznych dla zdrowia implantów: tytanowych, biowchłanialnych oraz nitylonowych.

Mit: Haluksy powstają tylko i wyłącznie wtedy, kiedy są dziedziczone genetycznie

Fakt: 60-88% przypadków występowania haluksów ma podłoże genetyczne. Jednak nie jest to jedyny powód prowadzący do powstania tej deformacji. Bardzo duży wpływ ma również nieodpowiednie obuwie, zwłaszcza częste noszenie butów na wysokim obcasie. Kolejną przyczyną może być kontuzja stopy, która bezpośrednio powoduje powstanie haluksa.

Mit: Mężczyźni nie mają haluksów

Fakt: 90 % osób cierpiących na haluksy to kobiety, jednak schorzenie to występują również u mężczyzn. Niestety, to oni zazwyczaj bagatelizują dolegliwości związane z tą chorobą. Główną przyczyną występowania haluksów u mężczyzn są urazy.

Mit: Haluksy powstają w skutek noszenia wysokich obcasów

Fakt: Główną przyczyną powstawania haluksów jest genetyka. Jeśli osoba nie ma skłonności genetycznych noszenie wysokich obcasów jest jest gwarantem wystąpienia wady! Faktem jest  natomiast to, że wysokie obcasy mogą pogłębić istniejącą już wadę.

 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *