Haluksy to schorzenie, które może skutecznie uprzykrzać codzienne funkcjonowanie. W zależności od stadium zaawansowania dolegliwości z nimi związane mogą się znacznie różnić stopniem nasilenia. Deformacyjne zmiany w obrębie stawu śródstopno-paliczkowego nie są tylko kwestią kosmetyczno-estetyczną. Nawet najmniejsze zmiany w obrębie palucha mogą się potęgować, dlatego ważne jest, by odpowiednio wcześnie podjąć działania profilaktyczne. W przypadku lekkiego stopnia odchylenia palucha (nie więcej niż 15 stopni kąta odchylenia HVA) można stosować plastry lub żelowe osłony na haluksy, chroniące bolesne miejsce. Warta uwagi jest także https://hallufix.pl/tasma-korekcyjna-hallufix Należy także pamiętać o codziennych nawykach, czyli gimnastyce stóp, aktywności fizycznej oraz noszeniu odpowiedniego obuwia. Gdy jednak problem haluksów jest znacznie poważniejszy, czyli gdy mamy do czynienia z kątem odchylenia większym niż 15 stopni i sięgającym nawet 50 stopni HVA, zdecydowanie potrzebujemy regularnego leczenia. Decyzja o wyborze metody leczenia będzie składała się nie tylko z czynników natury medycznej, ale również ekonomicznej. Konsultacja lekarska w połączeniu z dogłębną analizą odpowiedniej metody terapeutycznej i idącej za nią kosztami będzie stanowiła podstawę w wyborze sposobu leczenia haluksów.

Objawowe leczenie zachowawcze

Objawowe leczenie zachowawcze to zespół metod, które skierowane są przede wszystkim do osób mierzących się z lekkim stopniem zmian spowodowanych hallux valgus. Odbywa się ono przy użyciu akcesoriów takich jak kliny międzypalcowe, wkładki z ruchomą pelotą czy opaski na śródstopie. Ich zasadniczą funkcją jest mechaniczne oddalenie palucha od pozostałych palców. W leczeniu zachowawczym powszechnie stosuje się także nocne aparaty korekcyjne. Ich działanie polega na mechanicznym odprowadzeniu palucha od pozycji skoślawienia. Celem zmniejszenia dolegliwości bólowych zaleca się doraźne stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Leczenie zachowawcze wiąże się z pewną regularnością zaopatrywania się w środki przeciwbólowe i akcesoria korygujące. Biorąc pod uwagę 6-miesięczny okres terapii, powinniśmy się wówczas liczyć z kosztami rzędu 500 zł. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że ta forma terapii ma charakter zachowawczy, czyli nie daje efektu poprawy. Jej skuteczność polega na zatrzymaniu postępu deformacji. Objawy niepożądane oraz powikłania, jakie mogą wystąpić, dotyczą długotrwałego stosowania NLPZ.

Leczenie operacyjne

Zabieg operacyjny wskazany jest przede wszystkim w sytuacji ciężkiego stadium zaawansowania choroby. Występuje wiele metod chirurgicznego leczenia haluksów, by wymienić kilka: CHEVRON – przecięcie skóry torebki stawowej i usunięcie nadmiaru tkanki kostnej, SCARF – przecięcie kości i usunięcie klina kostnego, LUDLOFF – przecięcie wiązadła poprzecznego śródstopia, AKIN – ustawienie i zespolenie odłamów kości. Z inwazyjnym sposobem leczenia wiąże się stosunkowo długi czas terapii, w którym sam zabieg i pobyt w szpitalu to zaledwie dwa (przy założeniu braku powikłań). Rehabilitacja po przebytej operacji może trwać minimalnie 8 tygodni, natomiast sam powrót do pełnej aktywności może zająć kolejne 4 miesiące. Koszt terapii chirurgicznej oscyluje wokół kwoty 4000 zł. Możliwe jest jednak uzyskanie refundacji w kwocie do 3000 zł. Leczenie operacyjne skutecznie likwiduje deformację palucha, ale nie usuwa głównych jej przyczyn, czyli płaskostopia poprzecznego czy osłabienia aparatu więzadłowego stopy. Oznacza to, iż możliwy jest nawrót choroby po kilku latach.

Aktywna korekta przy użyciu aparatów

Leczenie objawów lub też operacyjne usuwanie haluksów to możliwości, które umieszczone są na dwóch biegunach w postępowaniu z deformacją palucha. Umiarkowaną metodą leczenia, adresowaną zarówno do osób z lekkim, jak i ciężkim stopniem schorzenia, są aktywne aparaty korygujące haluksy. Ich funkcjonalna budowa przyczynia się nie tylko do zniesienia dolegliwości bólowych i zatrzymania postępu deformacji. Wartością dodaną działania aparatów korygujących jest aktywne skorygowanie zmiany. Używanie stosownych ortez typu https://hallufix.pl/aparat-na-haluksy-hallufix nie daje żadnych objawów niepożądanych, a miesięczny koszt terapii wynosi około 50 zł. Przy 6-miesięcznym okresie terapii koszt stosowania aparatu wyniesie nieco ponad 300 zł.

Wybór metody

Po zapoznaniu się ze wskazaniami danej terapii, jej skutecznością, skutkami ubocznymi i kosztami wybór metody leczenia zdecydowanie jest bardziej klarowny. Należy jednak pamiętać, że istotną rolę w procesie wyboru terapii ma lekarz, który po konsultacji pacjenta zna jego indywidualny przypadek i ma najlepsze możliwości do tego, by wskazać mu najdogodniejszą ścieżkę leczenia.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *