Paluch koślawy (hallux valgus) to schorzenie polegające na koślawym ustawieniu palca i szpotawym ustawieniu I kości śródstopia. Powszechnie znane pod nazwą „haluksy” dotyczy głównie kobiet (od 6 do 9 razy częściej niż u mężczyzn), a w skali globalnej cierpi na niego około 4 % populacji. Haluksy stały się problemem cywilizacyjnym i aż w 60 % o ich wystąpieniu decydują czynniki genetyczne. Deformacja palucha dotyczy stawu śródstopno-paliczkowego i oprócz dyskomfortu pacjentów na poziomie estetycznym, wiąże się przede wszystkim z dolegliwościami bólowymi w obrębie struktury kostnej, jak i z objawami dermatologicznymi: pieczenie, zaczerwienienie skóry, okresowy obrzęk w okolicy stawu.

Myślenie o haluksach jako o schorzeniu, które można wyleczyć głównie operacyjnie, upowszechniło się w opinii społecznej i funkcjonuje jako najczęstsza odpowiedź na kwestię haluksów. Trzeba jednak mieć na względzie to, że zabieg operacyjny jest wskazany głównie wtedy, gdy mamy do czynienia z bardzo ciężkim stopniem schorzenia. Stopnie te określa się za pomocą kąta odchylenia palucha w kierunku palca środkowego (HVA). Kiedy kąt ten przekracza 15 stopni, stawia się rozpoznanie lekkiego odchylenia palucha. Stopień średni odnosi się do wartości nachylenia między 25 a 40 stopni, powyżej 40 stopni mamy do czynienia ze stopniem ciężkim, a po przekroczeniu 50 stopni – bardzo ciężkim. Stan wymagający zdecydowanej interwencji chirurgicznej objawia się następującymi cechami: zachodzenie palucha na pozostałe palce, bardzo duża narośl kostna, uniemożliwiająca normalne chodzenie ból, płaskostopie poprzeczne. Przypadki schorzenia palucha sytuujące się poniżej stopnia odchylenia 40, kwalifikują się na terapie nieinwazyjne, dostosowane do poszczególnego stopnia zaawansowania problemu.

Aktywizuj swoje stopy

Odpowiednio wdrożona terapia służąca wzmocnieniu stopy z paluchem koślawym to nie tylko zabiegi realizowane w gabinecie fizjoterapeuty czy podologa. Ważne jest również to, by stosować autoterapię, czyli wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne stóp w warunkach domowych. Gimnastyka stóp z uwzględnieniem różnych ich mięśni i partii może przyczynić się do złagodzenia dolegliwości bólowych, a w efekcie do podniesienia naszego komfortu. Warto wygospodarować sobie czas i spokojną przestrzeń na regularne ćwiczenia. Przy podstawowych propozycjach gimnastyki stóp nie będziemy potrzebowali wielu rekwizytów czy przyrządów pomocniczych.

Wykonuj ćwiczenia wzmacniające

Stopa, która jest narażona na dolegliwości płynące ze schorzenia deformacji palucha koślawego, potrzebuje wzmocnienia swoich mięśni. Można to osiągnąć regularną gimnastyką. Jednym z ćwiczeń jest rozluźnianie palców stóp – ich możliwe rozszerzanie po to, by rozluźnić palce, które zwykle ściśnięte są w bucie. Określane to jest jako rozczapierzanie palców albo tzw. „gra na pianinie”. Ćwiczenie to jest o tyle niewymagające specjalnego czasu, że można je wykonywać przy okazji innej czynności – na przykład pracując przy biurku, przy okazji ćwiczymy stopy. Do innego ćwiczenia będzie nam potrzebne wygodne krzesło, ręcznik czy inny niewielki materiał, kilka niedużych piłek. Należy zająć pozycję siedzącą, ułożyć bose stopy na podłodze na ręczniku, a następnie ściągać palcami ręcznik w kierunku pięty. Podobne ćwiczenie możemy wykonać przy użyciu chusteczki higienicznej, którą umieszczamy pod bosymi stopami na podłodze, a następnie ruchem skierowanym na boki staramy się palcami stóp rozrywać chusteczkę na coraz mniejsze kawałki.

Rozciągaj i poprawiaj elastyczność stóp

Jedną z przyczyn pojawiania się haluksów jest płaskostopie poprzeczne. Celując w ten powód i objawy, które z niego w konsekwencji wynikają, można i należy ćwiczyć rozciąganie stóp. Jedno z proponowanych ćwiczeń polega na zajęciu pozycji siedzącej, w której to zakładamy prawą nogę na lewą (i odwrotnie), po czym prawą dłonią chwytamy za palce prawej stopy i prostujemy je tak, by czuć, że rozciąga się podeszwa stopy. Trzymamy w tej pozycji przez 5 sekund, a następnie powtarzamy do 10 razy. Czynność tę wykonujemy także na drugiej stopie. Inną formą gimnastyki stóp jest rozciąganie łydki. Należy w tym celu stanąć w lekkim rozkroku, z jedną nogą z przodu, a drugą z tyłu. Następnie uginamy w kolanie nogę z przodu, nie przekraczając jednak linii palców, tak, by poczuć ciągnięcie w łydce. Ćwiczenie powtarzamy w odwrotnym ustawieniu nóg.  Podobne ćwiczenie możemy wykonać w wersji przy ścianie. Do rozciągania stopy możemy włączyć również następującą gimnastykę: zajmujemy pozycję siedzącą, a następnie ustawiamy bose stopy płasko na podłodze. Wykonujemy na zmianę wspięcie na palcach, po czym przechodzimy na pięty.

Skorzystaj z masażu stóp

Kojąca moc masażu, który najczęściej dotyczy górnych partii naszego ciała, może także być zaaplikowana na stopy. Dzięki masażom stopy się rozluźnią i poprawi się ich ukrwienie. Metoda ta może być stosowana w gabinetach kosmetycznych czy podologicznych, warto zatem poszukać sprawdzonego/polecanego specjalisty w tym zakresie (link do gabinetów kosmetycznych/podologicznych). Poza tym, nic nie stoi na przeszkodzie, by masować stopy w warunkach domowych przy użyciu olejków eterycznych czy specjalistycznych maści. Zanim jednak podejmiemy się tego samodzielnie, dobrym krokiem będzie zasięgnięcie rady w takim gabinecie, byśmy wiedzieli, jak robić to dobrze i by przynieść sobie ulgę, a nie zaszkodzić. Gdy mowa o masażu, na uwagę zasługuje też taki jego rodzaj, który dzieje się naturalnie. Spacery na boso po trawie to jednoczesny masaż stóp, który działa przeciw płaskostopiu, ale także poprawia ukrwienie. Jeśli dysponujemy takimi możliwościami jak spacer na boso w ogrodzie, zalecanym jest korzystać z tego dobrodziejstwa. Będzie to z pożytkiem nie tylko dla naszych stóp, ale również wartością dodaną dla ogólnego samopoczucia.

Stosuj aparaty na haluksy

Ćwiczenia stóp z haluksami warto wzmocnić poprzez inne, nieinwazyjne rozwiązanie. Mowa o aktywnych aparatach na haluksy. Ich niebywałą zaletą jest to, że mieszczą się w obuwiu i można z nich korzystać całą dobę. Nasza stopa pracuje w bucie i jednocześnie poddawana jest terapii w obrębie palucha. Używanie aktywnych aparatów nie wiąże się z wyłączeniem z aktywności ruchowej. W łatwy sposób możemy walczyć z haluksami poprzez używanie Hallufix – Aparat korygujący – Hallufix. Alternatywą do aparatu jest Taśma korekcyjna Hallufix – Hallufix, której stosowanie również odbywa się w codziennym funkcjonowaniu – także podczas noszenia obuwia. Produkty korygujące haluksy to nieinwazyjne sposoby na ich leczenie, wykonane z najwyższą precyzją, w oparciu o innowacyjną technologię ze wsparciem ekspertów w zakresie ortopedii.

Jak poprawić kondycję stóp z haluksami?

Stopień zaawansowania haluksów jest istotny pod kątem doboru odpowiednich metod leczenia. Zabieg operacyjny powinno się rozważać w przypadku ciężkiego stadium schorzenia. Jeśli mamy do czynienia z przypadkami lżejszymi, warto sięgnąć po zestaw ćwiczeń gimnastykujących stopy.

Jak aktywizować stopy?

Stopy z haluksami potrzebują wyjątkowej pielęgnacji i troski. Możemy im to zapewnić poprzez regularne ćwiczenia, które wzmocnią ich mięśnie, rozciągną je, poprawią ich ukrwienie. Do wykonywania gimnastyki stóp wystarczą nam warunki domowe i kilka przedmiotów takich jak: krzesło, piłki tenisowe czy ręcznik.

Jak wygląda stosowanie aparatów na haluksy?

Stopy z haluksami można poddawać nieustannej terapii w warunkach domowych. Służą do tego aparaty na haluksy, które można nosić również w obuwiu. Aparaty na haluksy są wygodne i funkcjonalne. Cechuje je innowacyjność, wysoka jakość wykonania i precyzja. Aparaty korygujące haluksy można nosić w dzień i w nocy – pracują dla naszych stóp całą dobę.

Kategorie: Ćwiczenia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *