Haluksy są nieprzyjemnym schorzeniem powodującym silny dyskomfort i ból. Oprócz deformacji stopy oraz konsekwencji ortopedycznych (zniekształcenie pozostałych palców), można spodziewać się również innych powikłań: odcisków i modzeli – na skutek nieodpowiedniego rozmieszczenia ciężaru ciała, kłopotów z chodzeniem czy wrastaniem paznokci. Jeśli już dotknie nas wstydliwy i często kłopotliwy problem haluksów, musimy się nauczyć z nim funkcjonować, jednocześnie minimalizując jego skutki.

Pielęgnacja stóp

Podstawą pielęgnacji stóp z haluksami jest przede wszystkim odpowiednie, niekrępujące stóp obuwie. Wygodne buty mogą same w sobie nie wystarczyć, zwłaszcza jeśli choroba jest zaawansowana. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie stosowanie plastrów żelowych czy separatorów, które skutecznie eliminują ból i otarcia Separator na haluksy – klin międzypalcowy COMFORT od Dr Sapporo.  Haluksy są często przyczyną pojawienia się odcisków, nagniotków i modzeli. Warto zadbać o stopy również poprzez zabiegi relaksacyjne (masaże) z użyciem olejków eterycznych. 

Jeśli posiadacie jakiekolwiek predyspozycje do pojawienia się haluksów lub obserwujecie ich pierwsze objawy, odwiedźcie ortopedę! Profilaktyka w przypadku haluksów jest niezwykle ważna. Odpowiednia, obuwie, wkładki aparaty na haluksy – wszystkie te produkty pomogą Ci zapobiegać nieprzyjemnym konsekwencjom posiadania wady.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *