Haluksy są nieprzyjemnym schorzeniem powodującym silny dyskomfort i ból. Zwykle oprócz deformacji stopy oraz niekorzystnymi konsekwencjami ortopedycznymi (zniekształcenie pozostałych palców) można się spodziewać również innych powikłań: pojawienie się odcisków i modzeli – na skutek nieodpowiedniego rozmieszczenia ciężaru ciała, kłopoty z chodzeniem czy wrastanie paznokci. Jeśli już dotknie nas wstydliwy i często kłopotliwy problem haluksów musimy się nauczyć z nim funkcjonować jednocześnie minimalizując jego skutki.

Pielęgnacja stóp:

Podstawą pielęgnacji stóp z haluksami, jest przede wszystkim odpowiednie, niekrępujące stóp. Wygodne obuwie może samo w sobie nie wystarczyć, zwłaszcza jeśli choroba jest zaawansowana. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie stosowanie plastrów żelowych, wkładek, które skutecznie eliminują ból i otarcia. Haluksy są często przyczyną pojawienia się odcisków, nagniotków i modzeli. Odciski mogą pojawiać się na samym haluksie, w miejscu narażonym na ciągły nacisk ze strony obuwia.

W związku z zaistniałym poprzez nacisk bólem, stopa odruchowo zmienia swoje naturalne położenie, co poza ortopedycznymi komplikacjami może skutkować właśnie powstawaniem hiperkeratoz (pogrubienie warstwy rogowej naskórka). Hiperkeratozy wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, kąpieli ziołowych, z których w tym wypadku najlepiej sprawdzi się szałwia z dodatkiem rumianku i lawendy.

 

Jeśli posiadacie jakiekolwiek predyspozycje do pojawienia się haluksów lub obserwujecie ich pierwsze objawy, odwiedźcie ortopedę! Profilaktyka w przypadku haluksów jest niezwykle ważna. Odpowiednia, obuwie, wkładki aparaty na haluksy – wszystkie te produkty pomogą Ci zapobiegać nieprzyjemnym konsekwencjom posiadania wady.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *