Kiedy zauważysz pierwsze niepokojące objawy pojawienia się haluksów: pojawienie się guzka przy dużym palcu, skrzywienie lub ból warto udać się do specjalisty. W pierwszej fazie schorzenia wystarczy terapia zachowawcza lub po prostu wymiana obuwia. Tak proste zmiany mogą zatrzymać rozwój pojawiającej się wady.
Jedną z najlepszych form leczenia profilaktycznego jest gimnastyka korekcyjna oraz stosowanie specjalnych wkładek lub aparatów do aktywnej korekcji palucha koślawego. Bardzo ważnym czynnikiem jest również aktywny tryb życia – powstanie haluksów często związane jest z wieloletnimi nawykami, z którymi często jest się nam rozstać. Leczenie zachowawcze pomaga pozbyć się problemu lub w najgorszym wypadku opóźnić proces pogłębiania się wady. W przypadku zaawansowanego stopnia haluksa jedyna metodą na pozbycie się problemu jest operacja.
Bez względu na stopień zaawansowania wady warto wybrać się do ortopedy. Lekarz zdiagnozuje podłoże problemu i wskaże główną przyczynę powstania wady. Haluksy mogę być pomylone z często zapalenia stawów, gościec przewlekły lub dna moczanowa. Wymienione dolegliwości mogą powodować ograniczenie ruchomości stopy, dolegliwości bólowe oraz deformacje. Jak widać to, co może wydawać się haluksem w rzeczywistości może nim nie być.
Diagnoza lekarska zostanie postawiona po dokładnym zbadaniu pacjenta. Badanie zazwyczaj rozpoczyna się od wywiadu dotyczącego ogólnego stanu zdrowia. Bardzo pomocne stają się informacje na temat ewentualnych okoliczności powstania niepokojących zmian. Następnie badany jest duży palec u nogi – sprawdzany jest zakres ruchu palucha. Do lekarza warto wybrać się w butach, w których przebywamy najwięcej czasu, ich krój i fason również może pomóc rozwiązać pewne istotne z punktu badania lekarskiego kwestie.
Ortopeda z pewnością będzie chciał poznać historię naszej choroby: czy wcześniej występowały problemy ze stopami, czy członkowie rodziny cierpieli na podobny problem, czy uprawiamy sporty itd. Dyscypliny takie jak: balet lub biegi długodystansowe mogą mieć znaczący wpływ na powstanie haluksów. Wykonane zostanie również zostanie zdjęcie rentgenowskie stopy w pozycji grzbietowo podeszwowej oraz bocznej w uzasadnionych przypadkach również w pozycji skośnej. Sama diagnoza problemu haluksów dla lekarza ortopedy jest stosunkowo prosta, większą trudność zazwyczaj może sprawić określenie przyczyny powstania problemu.
0 komentarzy