Wskazania

Osteotomia Ludloff’a jest techniką chirurgiczną, którą można zastosować do korekcji umiarkowanie lub ciężkiej deformacji palucha koślawego. Dr Ludloff po raz pierwszy opisał tę technikę w 1918 roku. Operację przeprowadza się, wykonując ukośne (skośne) cięcie (osteotomia) w kości (pierwsza kość śródstopia), która prowadzi do dużego palca. Przecięta kość jest następnie obracana, aby skorygować deformację palucha. Podczas zabiegu wyrównuje się również duży palec. Odbywa się to poprzez poluzowanie kapsuły stawowej na zewnątrz dużego palca, a następnie zaostrzenie kapsuły stawowej po jego wewnętrznej stronie.

Przebieg zabiegu

Sam proces osteotomia Ludloff’a polega na wykonaniu nacięcia na górnej lub wewnętrznej stronie stopy, aby odsłonić długą kość (pierwszą kość śródstopia), która prowadzi do dużego palca. Po odsłonięciu tej kości jest ona nacinana ukośnie, a przed zakończeniem cięcia zostaje umieszczona śruba, która nie jest dokręcona, tak aby utrzymać kość częściowo w pozycji. Następnie kość obraca się wokół śruby, tak że dalszy koniec kości znajdował się w poprawionym położeniu, zmniejszając zniekształcenie stawu skokowego. Następnie śruba jest dokręcana, a kość dodatkowo stabilizowana za pomocą innych śrub. Staw dużego palucha jest następnie korygowany w poprawionej pozycji poprzez poluzowanie więzadeł zewnętrznych i dokręcenie kapsuły stawowej od strony wewnętrznej (przyśrodkowej).

Osteotomia Ludloff’a - wszystko co musisz wiedzieć

Rekonwalescencja po zabiegu

Powodzenie procedury Ludloffa wymaga zagojenia naciętej kości, a to leczenie trwa zwykle sześć tygodni lub dłużej. Podczas tego okresu gojenia zazwyczaj nie jest możliwe chodzenie i obciążanie całej powierzchni stopy. Należy odciążać przodostopie za pomocą specjalnego obuwia pooperacyjnego. Gdy kość jest całkowicie wyleczona, aktywność można zwiększyć. Ważne jest, aby utrzymywać wspólny ruch palucha przy specjalnych ćwiczeniach.

Często od 8 do 12 tygodni po operacji, pacjent może wrócić do normalnego obuwia, zwykle z szerokim noskiem. Dla wielu pacjentów duży palec u nogi często pozostaje nieznacznie spuchnięty nawet do roku od wykonania zabiegu. Po tej operacji należy unikać ciasnych butów i wysokich obcasów.

 

Potencjalne komplikacje

Infekcja
Problemy z gojeniem się ran
Zakrzepy krwi: zakrzepica żył głębokich (DVT) lub zatorowość płucna (PE).


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *