Trudno nie zgodzić się z powszechnie znanym stwierdzeniem iż haluksy to choroba cywilizacyjna. Badania nad tym schorzeniem pokazały, że społeczeństwa wysoko rozwinięte są znacznie bardziej narażone na deformację panewki stawu śródstopno-palcowego niż mieszkańcy ubogich krajów.
Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest bardzo prosta, europejczycy na co dzień korzystają z obuwia, podczas gdy mieszkańcy ubogich wiosek w Afryce nie zawsze mogą sobie pozwolić na zakup butów. Chodzenie boso wywiera korzystny wpływ na stopy. Tak więc w krajach, w których nie nosi się obuwia lub korzysta się z niego sporadycznie, haluksy praktycznie nie występują.
Pierwsze wzmianki o haluksach
Pierwsze wzmianki o haluksach pojawiły się w osiemnastym wieku, kiedy kobiety zaczęły nosić buty na wysokim obcasie. Co prawda mitem jest, że wysokie obcasy są przyczyną powstawania haluksów – z pewnością ich noszenie może przyczynić się do rozwoju wady należy jednak pamiętać, że hallux valgus to schorzenie genetyczne! Jeśli nie mamy predyspozycji genetycznych buty na wysokim obcasie nie spowodują pojawienia się haluksa.
Haluksy to choroba cywilizacyjna dotykająca przede wszystkim kobiety. Przyczynami tego schorzenia oprócz noszenia nieodpowiedniego obuwia jest również nadwaga czy stojący tryb życia. W wyniku niewłaściwego obuwia przedstopie rozszerza się i obniża poprzeczeny łuk stopy. W przypadku kiedy kształt butów jest spiczasty ucisk na paluch zwiększa się. Hallux valgus – paluch koślawy związany jest głównie z deformacjami i bólem. Biomechanika naszej stopy zmienia się w wyniku deformacji.
Dlaczego haluksy to problem głownie dotykający Panie?
Haluksy powodują, że stopa nie jest odpowiednio podparta, zmniejsza się wytrzymałość struktur, które powodują jej prawidłową stabilizacje, słabsze są mięśnie. Haluks pojawia się głównie u kobiet, ponieważ ich stopy mają słabszą budowę wiązań mięśni stawów. W niektórych przypadkach zachorowań może pojawić się silny ból spowodowany stanem zapalny torebki stawowej stawu śródstopno-palcowego palucha (podstawa palucha) oraz obrzęk okolicy. Ruch palucha jest dość bolesny i ograniczony. Z czasem może dojść do konfliktu zdeformowanych części stopy z obuwiem oraz ograniczenie lub zupełne uniemożliwienie poruszania się.
Jak widać haluksy to nie tylko problem natury estetycznej jest to również poważny problem medyczny. Nieleczone schorzenie może prowadzić do problemów z poruszaniem się a co za tym idzie uniemożliwienia normalnego funkcjonowania dotkniętej problemem osoby.
0 komentarzy