Problem haluksów dotyczy 4% populacji i znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Podłoże niektórych przyczyn jest niemożliwe do wyeliminowania, jak chociażby obciążenie genetyczne. W przypadku pozostałych przyczyn takich jak na przykład: choroby układowe, nieprawidłowa higiena snu, osłabienie aparatu więzadłowego stopy, nadwaga czy otyłość, nasze nawyki żywieniowe, postawa, styl życia mają wpływ na kondycję naszego ciała. Jest to bardzo krzepiąca wiadomość, ponieważ przy racjonalnym zaprojektowaniu naszych zachowań i wyborów jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko niektórych schorzeń.
Haluksy są przypadłością medyczną, na którą możemy zadziałać profilaktycznie. Zastosowanie się do kilku wskazówek pomoże nam zapobiec pojawieniu się dolegliwości bólowych stawu śródstopno-paliczkowego. W tej profilaktyce ważna jest także regularność.
Stosowanie odpowiedniego obuwia, czyli o trzech ważnych cechach
W profilaktyce haluksów istotną rolę odgrywają obuwie, to wszak w nim nasze stopy spędzają najwięcej czasu. Najważniejszą zasadą dla zdrowia naszych stóp jest wygoda. Jeśli nasze stopy mają swobodną przestrzeń w bucie, nie są nienaturalnie wygięte, nie mają warunków do nadmiernego pocenia się i ocierania skóry, wówczas są mniej podatne na wystąpienie haluksów.
Buty wygodne można zweryfikować bardzo łatwo – nasze stopy nie są w nich zmęczone: nie napinają się, nie są wykręcone, nie są spocone. Obuwie, które pogłębiają problem haluksów to z pewnością buty o wąskich noskach powodujących ściskanie palców i odchylenie palucha do wewnątrz. Z tego względu najrozsądniejszym rozwiązaniem dla stopy są obuwie, których przody cechują się odpowiednią szerokością, dającą palcom naturalne ułożenie.
Ważne jest również to, by buty nie były zbyt wysokie. Przykładem butów za wysokich są szpilki, które wiele kobiet uwielbia. Noszenie ich nienaturalnie przenosi ciężar ciała na palce i powoduje nadmierny na nie nacisk, który skutkuje deformacjami. Jednakże nie tylko za wysokie buty nie są wskazane dla zdrowia stóp – podobna sytuacja występuje w przypadku płaskiego obuwia. Stopa wówczas nie ma naturalnych, fizjologicznych warunków do pracy, źle się układa przy chodzeniu.
Przykładem obuwia, którego nie powinniśmy nosić, jeśli zależy nam na kondycji stóp, są popularne japonki, które wydają się wygodne, bo łatwe i szybkie w zakładaniu. Japonki to przede wszystkim płaskie i niewyprofilowane obuwie, które nie spełniają funkcji fizjologicznych podczas chodzenia. Ponadto, pozorna swoboda, jaką mają nasze palce dzięki dużej przestrzeni wcale nie jest korzystna. Zbyt luźne ułożenie palców oraz brak granicy po bokach przy jednoczesnej płaszczyźnie obuwia powoduje, że palce bardzo napinają się, starając się utrzymać całą stopę przy chodzeniu.
Najbardziej dogodne i wygodne dla naszych stóp jest obuwie sportowe, które naturalnie nie wszyscy lubimy nosić lub nie zawsze pasuje nam do okazji, sytuacji czy okoliczności. Jeśli więc potrzebujemy założyć eleganckie buty, minimalizujmy ryzyko schorzenia palucha i wybierajmy obuwie na niskim, szerokim obcasie, z naturalnych materiałów i od sprawdzonych producentów. Warto także pamiętać o dopasowaniu obuwia do temperatury, by niepotrzebnie nie przegrzewać stóp. W okresie letnim świetnie sprawdzą się buty Pantofel SunGo – Hallufix, które łączą w sobie funkcjonalność z subtelnym designer.
Rola ćwiczeń stóp i palców
Troska o stopy może przejawiać się nie tylko w noszeniu odpowiedniego obuwia. Wybór odpowiednich butów to moment, w którym powinniśmy szczególnie zaangażować naszą uwagę. Samo ich noszenie jest już procesem, nad którym się nie zastanawiamy. Warto jednakże poświęcić czas na pewne aktywności dodatkowe, które przyniosą stopom ulgę, wytchnienie, ale także je wzmocnią. Bardzo ważne jest, by regularnie robić gimnastykę stopom, podobnie jak istotna jest aktywność ruchowa całego ciała. Ćwiczenia na stopy można wykonywać w warunkach domowych, wyznaczając sobie odpowiedni czas wieczorem, ale też można ćwiczyć mięśnie stóp pracując przy biurku (pod warunkiem, że okoliczności i charakter naszej pracy się z tym nie kłóci).
Ćwiczenie stóp powinno je zrelaksować, dać im ulgę, rozluźnić, rozciągnąć, a także wzmocnić. Nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych sprzętów – wystarczy nam trochę przestrzeni, krzesło, tenisowe piłki i ręcznik. Przy wykorzystaniu tych prostych przedmiotów możemy aktywizować mięśnie stóp, turlając stopami piłki, podnosząc palcami stóp ręcznik, napinając i podnosząc. Gimnastyka stóp nie musi być nudna i można ją wzbogacić słuchaniem relaksacyjnej muzyki, czy spoglądając za okno (ćwiczenie wzroku – patrzenia w dal), jeśli widoki służą dobremu nastrojowi. Zachęcamy do zapoznania się z zestawem ćwiczeń, które można wykonywać w domu, dając swoim stopom co nieco sportu: link do innego artykułu.
Przydatne porady dla kobiet noszących obcasy
Zdanie „kobiety kochają obcasy” jest powszechnie znane, ale wcale nie musi nieść ze sobą powszechnej prawdy i rzeczywiście jej nie niesie. Nie wszystkie kobiety kochają obcasy, a te które je noszą, wcale nie muszą ich kochać. Pytanie, jakie nasuwa się automatycznie to dlaczego zatem je noszą. Wiele ludzkich decyzji, zwłaszcza tych związanych z wyglądem, wiąże się z panującą modą, która wzbudza w gorliwych jej wyznawcach imperatyw noszenia tego, „co się teraz nosi”.
Podobnie było swego czasu ze szpilkami, które nie dają już efektu wielkiego „wow”, ale są symbolem elegancji, szyku, luksusu. Niestety, oddziaływanie szpilek na stopy jest negatywne. Biorąc pod uwagę, że są kobiety, które uważają za konieczność noszenie właśnie szpilek w związku z wykonywaną pracą, warto, by pamiętały o minimalizowaniu czasu używania takich butów. Jeśli tylko pojawia się dogodna sytuacja, by dać stopom odpocząć, należy z niej skorzystać.
W ramach rekompensaty za niedogodności, jakie stopy musiały znosić w szpilkach, warto zainwestować w dodatkową ich pielęgnację i relaksację poprzez korzystanie z oferty masażu, czy też samodzielnie wykonywanie go w zaciszu swojego domu w porze wieczornej – by dać wytchnienie stopom po całym dniu. Warto też przemyśleć alternatywę dla szpilek w postaci innych, eleganckich butów, ale na szerokim obcasie i z szerszym niż szpilki noskiem. Osiągniemy wówczas efekt szyku i elegancji, dając jednocześnie więcej swobody stopom.
Styl życia a haluksy
Schorzeniom palucha możemy zapobiegać w jeszcze szerszej perspektywie – patrząc całościowo na swój styl życia i codzienne nawyki. Im więcej zdrowego ruchu, tym lepiej dla naszej wagi, a w konsekwencji dla naszego zdrowia. Współczesny tryb życia to w znacznym stopniu siedzący tryb, co generuje potrzebę zachowania pewnej harmonii poprzez aktywizację całego ciała, w tym stóp po zakończonej pracy. Szczególnie polecany jest ruch na świeżym powietrzu – bieganie czy spacer w lesie, a przy wysokiej temperaturze chodzenie na boso po trawie, by pobudzić ukrwienie stóp, rozluźnić je i dać im naturalne warunki do pracy.
Stopy wymagają ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, a tę funkcję spełniają buty. Rola obuwia dla właściwej higieny i zdrowia stóp jest bardzo duża. Od jakości wykonania, użytych materiałów, kształtu, wielkości zależy właśnie kondycja naszych stóp.
Gimnastyka stóp jest niesłychanie ważna dla poprawy ich ukrwienia, a także wzmocnienia ich mięśni. Stopy nieustannie pracują – utrzymują ciężar ciała i stabilizują je, by odetchnąć od codziennego wysiłku, potrzebują także relaksacji i ćwiczeń rozciągających czy wzmacniających.
Noszenie eleganckiego obuwia często związane jest z charakterem pracy. Kobiety, które potrzebują szyku i elegancji, niekoniecznie muszą nosić szpilki. Dla uniknięcia problemu haluksów warto wybierać buty o szerokim nosku, zaś zmęczonym stopom fundować masaże relaksacyjne.
Jedną z przyczyn pojawiania się palucha koślawego jest styl życia – siedzący charakter pracy, mała aktywność fizyczna oraz nadwaga. Wszystkie te czynniki obciążają stopy i przyczyniają się do ich deformacji.
0 komentarzy