Problem palucha koślawego, czyli haluksów dotyczy głównie kobiet. To płeć żeńska od sześciu do dziewięciu razy częściej zapada na schorzenie deformacyjne stóp – hallux valgus. Haluksy to jednak nie tylko kwestia kosmetyczna. Nie chodzi w nich wyłącznie o poziom estetyczny, choć to ten jest widocznym efektem tego schorzenia. Posiadanie haluksów jest  schorzeniem ortopedycznym, które wymaga włączenia leczenia. Stopień ich zaawansowania determinuje ścieżkę terapeutyczną. Nie wszystkie przypadki wiążą się z ingerencją chirurgiczną, wręcz przeciwnie – tylko ciężkie stopnie zaawansowania choroby kwalifikują się na operację. Lekki oraz średni stopień postępu schorzenia zdecydowanie może podlegać nieinwazyjnym metodom leczenia – leczeniu zachowawczemu i korekcyjnemu.  Jeśli dokuczają Ci dolegliwości związane z haluksami, ale jest to sytuacja wymagająca zabiegu operacyjnego, możesz złagodzić ból i zwiększyć komfort codziennego funkcjonowania, wdrażając różne metody, dostępne w warunkach domowych.

Obuwie na haluksy

Dolegliwości płynące ze strony naszych stóp wymuszają na nas dokonanie pewnych zmian. Stopy stanowią istotny, zasadniczy fundament naszego poruszania się. Jakość chodu w sposób bezpośredni związana jest z kondycją stóp. Jeśli cierpimy na haluksy, musimy zadbać o obuwie, w których chodzimy. Najlepiej, gdy będą to buty wykonane z naturalnych materiałów, dobrej jakości i o dobrym wyprofilowaniu. Warto też zwracać uwagę na sprawdzonych producentów obuwia. Istotny jest także kształt i rozmiar obuwia. Przy dolegliwościach związanych z haluksami zdecydowanie lepiej sprawdzą się nieco szersze obuwie o rozmiarze o pół numeru większym od naszego. Stopa, która ma nieco więcej przestrzeni, nie ociera się, zwłaszcza w tych miejscach, które szczególnie narażone są na otarcia. W konsekwencji nie dochodzi także do nadmiernego przepocenia. Na rynku ortopedycznym istnieją również specjalistyczne buty dla osób posiadających haluksy. To obuwie wyposażone w tzw. mechanizm korygujący, który pozwala dokonywać korekty palucha podczas chodzenia. Specjalistyczne obuwie kojarzy nam się zwykle z designem, który jest mocno naznaczony śladem medycznym, podczas gdy można znaleźć takie produkty, które łączą pragmatykę z estetyką. Dyskretne, estetyczne obuwie BerryGo – Hallufix to odpowiedź na potrzeby kobiet, które zmagają się z dolegliwościami, jakie powoduje deformacja stopy w obrębie stawu śródstopno-palcowego. Indywidualnie regulowana opaska na duży palec stopy w delikatny sposób koryguje ustawienie zdeformowanego palucha i niweluje ból. Obuwie korekcyjne Hallufix sprawdza się w każdej stylizacji – eleganckiej, jak również przy codziennym użytkowaniu.

Zmiana stylu życia

Przyczyn powstawania haluksów może być kilka. Płaskostopie poprzeczne i osłabienie aparatu więzadłowego stopy, a także uwarunkowania genetyczne należą do najczęstszych powodów pojawienia się palucha koślawego. Podczas, gdy na geny nie mamy wpływu, to inne czynniki wywołujące haluksy możemy zniwelować, usunąć, a przynajmniej zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia poprzez właściwe zachowania prozdrowotne. Zmiana stylu życia może mieć niebagatelne przełożenie na zdrowie naszych stóp. Codzienna aktywność sportowa, zwłaszcza w przypadku osób, których tryb życia (pracy) jest głównie siedzący, zdecydowanie zmniejsza ryzyko pojawienia się haluksów. Dzięki ruchowi zmienia się nasza postawa ciała, a praca  stóp prawidłowo się kształtuje. Bierność ruchowa, jakiej doświadczają osoby pracujące w pozycji siedzącej, jest czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się deformacji stawu śródstopno-paliczkowego. Ponadto, poważnym obciążeniem dla stóp są nadwaga i otyłość. Osoby, których masa ciała jest zbyt duża, są bardziej narażone na ryzyko pojawienia się haluksów. Codzienna troska o harmonię naszego dnia, przejawiającą się w odpowiednim zbalansowaniu aktywności ruchowej, jak również rozsądne kontrolowanie swojej wagi zdecydowanie zminimalizują ryzyko pojawienia się palucha koślawego.

Ćwiczenia na haluksy

Zmiana stylu życia to duży krok zapobiegający powstawaniu haluksów. Złagodzenie dolegliwości związanych z haluksami może nastąpić dzięki regularnym ćwiczeniom stóp. Ich gimnastyka jest niestety często pomijana. Nie poświęca się jej uwagi mimo współcześnie panujących dobrych trendów na promowanie ruchu, aktywności sportowej. Stopy, podobnie jak nasze całe ciało, potrzebują ćwiczeń, które mogą mieć albo charakter pielęgnacyjny i wzmacniający, albo są terapią na dotykające nas nieprawidłowości. Swoje stopy powinniśmy aktywizować codzienną, domową gimnastyką. Wskazane są takie ćwiczenia, które rozciągają, a jednocześnie wzmacniają mięśnie stóp. Warto wymienić takie propozycje jak: rozciągnie ścięgna Achillesa przy użyciu ręcznika, turlanie piłeczki golfowej pod łukiem stopy, czy podnoszenie małych piłek palcami stóp i umieszczanie ich w stojącej obok misce.

Naturalne sposoby łagodzenia bólu

Jak radzić sobie z bólem haluksów?

O tym, jakie leczenie wdrożyć, by poradzić sobie z haluksami, powinniśmy zdecydować po uprzedniej konsultacji z lekarzami specjalizującymi się w tej dziedzinie. Warto udać się do podologa lub ortopedy, gdy cokolwiek nas niepokoi w obrębie kondycji naszych stóp. Zabieg operacyjny, o którym często słyszą pacjenci z problemem haluksów, jest właściwą, choć nie dającą stuprocentowej skuteczności, metodą terapeutyczną w przypadku osób, które mają zaawansowany stopień deformacji palucha. Niezależnie od poziomu występowania schorzenia pacjenci na nie cierpiący mogą odczuwać dolegliwości bólowe, które zmniejszają komfort codziennego funkcjonowania. Naturalne sposoby łagodzenia bólu to m.in. masaże pielęgnacyjne stóp przy użyciu naturalnych kosmetyków, np. olejków eterycznych. Masaż poprawia krążenie krwi, a w konsekwencji sprawia, iż maleje stan zapalny haluksa. Wykonanie masażu jest stosunkowo proste: należy położyć stopę na przeciwległym kolanie i masować palucha oraz jego okolicę w kierunku pięty po wewnętrznej krawędzi. Oprócz masażu na ból haluksów kojąco zadziałają okłady z jodyny lub specjalne preparaty do smarowania okolicy objętej zmianą deformacyjną. 

Aktywny aparat na haluksy

Gdy operacja nie jest adekwatną odpowiedzią na stopień zaawansowania naszych haluksów (bo jest ona ostatecznością), warto zapoznać się z nieinwazyjnymi rozwiązaniami, które pozwolą zarówno leczyć haluksy, jak i zadbać o codzienny komfort chodzenia. Mowa o aktywnych aparatach na haluksy. Ich zaletą jest to, że mieszczą się do obuwia i można z nich korzystać całą dobę. Nasza stopa pracuje w bucie i jednocześnie poddawana jest terapii w obrębie palucha. Używanie aktywnych aparatów nie wiąże się z wyłączeniem z aktywności ruchowej. W łatwy, nieinwazyjny sposób możemy walczyć z haluksami poprzez używanie Hallufix – Aparat korygujący – Hallufix. Alternatywą do aparatu jest Taśma korekcyjna Hallufix – Hallufix, której stosowanie również odbywa się w codziennym funkcjonowaniu – także podczas noszenia obuwia. Produkty korygujące haluksy to nieinwazyjne sposoby na ich leczenie, wykonane z najwyższą precyzją, w oparciu o innowacyjną technologię ze wsparciem ekspertów w zakresie ortopedii.

FAQ: Pięć sposobów na złagodzenie bólu haluksów

Jakie obuwie są wskazane przy haluksach?

Przy haluksach szczególnie wskazane jest, by nosić buty wykonane z naturalnych materiałów, dobrej jakości i o dobrym wyprofilowaniu oraz od sprawdzonych producentów. Ważne jest także to, jaki kształt i rozmiar obuwia nosimy. Buty, które mają szersze noski oraz są o pół rozmiaru większe od naszej stopy zdecydowanie pomogą w znoszeniu dolegliwości związanych z haluksami.

Jak styl życia wpływa na haluksy?

Codzienna aktywność sportowa, zwłaszcza w przypadku osób, których tryb życia (pracy) jest głównie siedzący, zdecydowanie zmniejsza ryzyko pojawienia się haluksów. Nieodpowiednia dieta przy jednoczesnym braku aktywności ruchowej przyczyniają się do nadwagi, która z kolei przekłada się na obciążenie stóp. Może to skutkować pojawieniem się deformacji w obrębie stawu śródstopno-paliczkowego.

Jakie ćwiczenia na haluksy stosować?

Wskazane są takie ćwiczenia, które rozciągają, a jednocześnie wzmacniają mięśnie stóp. Warto wymienić takie propozycje jak: rozciągnie ścięgna Achillesa przy użyciu ręcznika, turlanie piłeczki golfowej pod łukiem stopy, czy podnoszenie małych piłek palcami stóp i umieszczanie ich w stojącej obok misce.

Jakie są naturalne sposoby łagodzenia bólu haluksów?

Naturalne sposoby łagodzenia bólu to m.in. masaże pielęgnacyjne stóp przy użyciu naturalnych kosmetyków, np. olejków eterycznych. Masaż poprawia krążenie krwi, a w konsekwencji sprawia, iż maleje stan zapalny haluksa.

Jak działają aktywne aparaty na haluksy?

Aktywne aparaty na haluksy dokonują korekcji ustawienia palucha oraz znoszą ból w obrębie stawu. Inteligentny przegub umożliwia ruch w stawie, opaska na paluch ustawia go w prawidłowej pozycji, a opaska na śródstopie zbliża kości śródstopia, zmniejszając płaskostopie poprzeczne.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *