Hallux valgus powoduje ból głównie w okolicy wyrośli kostnej oraz wewnętrznej części stopy oraz od strony podeszwowej w okolicy palców.

Paluch koślawy powoduje objawy na trzy sposoby. Przede wszystkim boli sama wyrośl kostna, czyli wypukły guz czuły na nacisk w przyśrodkowej części głowy dalszej pierwszej kości śródstopia. Powoduje to ból podczas noszenia butów. Ponadto, odchylenie palucha często skutkuje brakiem miejsca dla pozostałych palców. Zostają one przesunięte, zazwyczaj ku górze, co prowadzi do ucisku w bucie.

Stan ten określany jest jako palce młotkowate. W trzeciej kolejności należy zauważyć, że prawidłowe funkcjonowanie przodostopia a zwłaszcza palucha jest niezwykle ważne podczas obciążania stopy podczas chodu. Ponieważ koślawość palucha powoduje przeniesienie przetoczenia stopy na pozostałe palce, głowy kości śródstopia od II do V są przeciążane. Otrzymany w wyniku tego ból na podeszwie stopy nazywany jest metatarsalgią.

RADIOLOGIA

Zdjęcie rtg pacjenta w pozycji stojącej pozwala ukazać kąt zawarty pomiędzy I i II kością śródstopia oraz przedstawia wszelkie zmiany w obrębie pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego pod postacią osteoartrozy.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *