Wskaźnik identycznych bliźniąt (rozwijających się z tego samego jaja) na całym świecie jest taki sam – 3 na 1000 urodzeń. Natomiast występowanie bliźniąt dwujajowych (dwa różne jajeczka są zapładniane przez dwa różne plemniki) jest prawie dwa razy większe. Bliźniaki dwujajowe rodzą się w co szóstym przypadku w Japonii i nawet w co dwudziestym w niektórych częściach Afryki. Można zatem zadać pytanie, czy jeśli jedno z bliźniąt ma haluksy to znaczy, że drugie też będzie je miało?
Przebieg badania
Przeprowadzono badania wśród par bliźniąt pod kątem dziedziczenia haluksów. W badaniu wzięło udział 130 par bliźniąt; 74 pary bliźniąt jednojajowych (monozygotycznych lub MZ) i 56 par bliźniąt dwujajowych (dizygotycznych lub DZ)  badania miały miejsce w szpitalu Royal Melbourne, w ramach programu Twin Research Study. Wywnioskowano, że chociaż genetyka odgrywa dużą rolę w przypadku bliźniąt to jednak, wybór stylu życia ma decydujące znaczenie w kwestii pojawienie się u nich haluksów.
Wyniki
eśli więc jesteś bliźniakiem i Twoja druga połowa cierpi z powodu haluksów to jesteś 4 razy bardziej narażona na haluksy, lecz nie z powodu podobieństw genetycznych, ale poprzez wspólne nawyki takie jak noszenie zbyt ciasnych butów lub butów na wysokim obcasie. Badania wykazały, że to właśnie wspólne nawyki – nie genetyka były silniejszym czynnikiem ryzyka wystąpienia haluksów wśród badanych par bliźniaczych.

źródło: https://bunionbootie.com/one-twin-bunions-mean-will-also/
tłumaczenie: własne


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *