Dzisiaj kilka słów o obuwiu, które powinno się nosić w przypadku schorzenia typu hallux valgus. Odpowiednie obuwie powinno być przede wszystkim wygodne i przyjazne dla naszej stopy. Musimy pożegnać się z wysokimi szpilkami, które mogą przyczynić się do nasilenia objawów bólowych i pogłębienia wady.

Po pierwsze buty na haluksy powinny być wykonane z miękkiej skóry, która nie będzie ocierała deformacji.

Po drugie zaleca się aby obuwie było o numer większe od rzeczywistego, z szerokim przodem, tak aby nie uciskało haluksa.

Po trzecie podeszwa idealnego buta powinna być twarda. Buty ortopedyczne wyposażone są często w odpowiednie wkładki odciążające oraz podeszwy wykonane z modelowanej gąbki.  Warto udać się do ortopedy, który pomoże w wyborze obuwia indywidualnie do potrzeb pacjenta. Odpowiednie buty zmniejszą dolegliwości bólowe związane ze schorzeniem ale nie skorygują wady.

Należy pamiętać o ćwiczeniach profilaktycznych oraz pomagać sobie innymi produktami wspomagającymi leczenie haluksów. Noszenie specjalnych butów to tylko jeden sposób na haluksy. Zalecane są także ćwiczenia na haluksy, które pomagają w leczeniu bolesnej dolegliwości.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *