Powszechnie uważa się, że haluksy to choroba cywilizacyjna występująca we współczesnym społeczeństwie. Jak się jednak okazuje najstarszy udokumentowany przypadek palucha koślawego pochodzi ze starożytnego Egiptu (najstarszy zmumifikowany przypadek haluksów)!

Haluksy – odkrycia archeologiczne

Paluch koślawy to najczęstszy ortopedyczny problem stóp. Może on być wrodzony, związany z występowaniem płaskostopia poprzecznego lub nabyty, co ściśle związane jest z noszeniem źle dopasowanych butów. Paluch koślawy jest bardzo rzadkim odkryciem w pozostałościach archeologicznych. Poniżej prezentujemy zdjęcie części pierwszego promienia lewej stopy należącej do rozczłonkowanej egipskiej mumii znalezionej w nekropolii Sharuny (środkowy Egipt) i datowanej na koniec Starego Królestwa (około 2100 p.n.e). Według badaczy znaleziska, proces mumifikacji doprowadził do połączenia kości śródstopno-paliczkowej. Badania wykazały kąt HV równy 28 °. Po obszernym przeszukaniu literatury naukowcy stwierdzili z całą pewnością, że prezentowany fragment jest najstarszym przypadkiem zmumifikowanego koślawego palucha.

Najstarszy zmumifikowany przypadek haluksów ze starożytnego Egiptu

Kolejnego niezwykłego odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii. Wykopali oni grobowiec szybowy niedaleko Luksoru, odkrywając drewniany palec u nogi zmumifikowanego ciała. Uważa się, że proteza należała do córki egipskiego arcykapłana, która została pochowana około 3000 lat temu. Znaki zużycia wskazały, że urządzenie było regularnie noszone i pełniło rolę protezy.

Proteza palca starożytność

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *