CiekawostkiInformacje

Najstarszy zmumifikowany przypadek haluksów ze starożytnego Egiptu

Powszechnie uważa się, że haluksy to choroba cywilizacyjna występująca we współczesnym społeczeństwie. Jak się jednak okazuje najstarszy udokumentowany przypadek palucha koślawego pochodzi ze starożytnego Egiptu (najstarszy zmumifikowany przypadek haluksów)!

Haluksy – odkrycia archeologiczne

Paluch koślawy to najczęstszy ortopedyczny problem stóp. Może on być wrodzony, związany z występowaniem płaskostopia poprzecznego lub nabyty, co ściśle związane jest z noszeniem źle dopasowanych butów. Paluch koślawy jest bardzo rzadkim odkryciem w pozostałościach archeologicznych. Poniżej prezentujemy zdjęcie części pierwszego promienia lewej stopy należącej do rozczłonkowanej egipskiej mumii znalezionej w nekropolii Sharuny (środkowy Egipt) i datowanej na koniec Starego Królestwa (około 2100 p.n.e). Według badaczy znaleziska, proces mumifikacji doprowadził do połączenia kości śródstopno-paliczkowej. Badania wykazały kąt HV równy 28 °. Po obszernym przeszukaniu literatury naukowcy stwierdzili z całą pewnością, że prezentowany fragment jest najstarszym przypadkiem zmumifikowanego koślawego palucha.

Najstarszy zmumifikowany przypadek haluksów ze starożytnego Egiptu

Kolejnego niezwykłego odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii. Wykopali oni grobowiec szybowy niedaleko Luksoru, odkrywając drewniany palec u nogi zmumifikowanego ciała. Uważa się, że proteza należała do córki egipskiego arcykapłana, która została pochowana około 3000 lat temu. Znaki zużycia wskazały, że urządzenie było regularnie noszone i pełniło rolę protezy.

Proteza palca starożytność

 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *